Ponad 128 mln zł na budowę i modernizację dróg w województwie lubelskim

Zdjęcie ilustracyjne

Ponad 128 mln zł dotacji otrzymają samorządy województwa lubelskiego na budowę i modernizację dróg lokalnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020. Umożliwi to zmodernizowanie blisko 347 km dróg powiatowych i gminnych.

To jedyny przypadek w Unii Europejskiej. W żadnym innym kraju nie wydaje się w ten sposób pieniędzy przeznaczonych dla wsi.

– Ta alokacja ponad 128 mln zł dla województwa lubelskiego pozwoli na realizację 129 projektów, a wpłynęło ich grubo ponad 400. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie – powiedział w środę marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Remonty i modernizacje dróg lokalnych dofinansowane w ramach PROW będą prowadzone w 17 powiatach woj. lubelskiego, na terenach zamieszkałych łącznie przez blisko 116 tys. osób. W sumie zrealizowanych będzie 129 projektów budowy lub przebudowy prawie 347 km dróg. Łączny koszt tych inwestycji to ponad 202 mln zł, z czego ponad 128 mln pokryje dotacja z PROW, a resztę dołożą samorządy z własnych budżetów.

Najwięcej projektów ma być zrealizowanych w powiatach przy wschodniej granicy Polski – chełmskim (18), bialskim (14), kraśnickim (11) i także w powiecie włodawskim (10). W większości dotyczy to przebudowy istniejących dróg.

– Podpisaliśmy umowy z gminami i powiatami z działania przeznaczonego na „Budowę lub modernizację dróg lokalnych” , których realizacja poprawi 116 tysiącom mieszkańców naszego województwa warunki dojazdu do pracy i miejsca zamieszkania – mówi marszałek Sławomir Sosnowski.

W powiecie lubelskim zrealizowanych będzie siedem projektów – pięć na drogach powiatowych i dwa na gminnych – na łączną wartość 15 mln zł. Kwota dotacji to ponad 9 mln zł. – Szacujemy, że zmodernizowanych zostanie 27 km dróg, z czego na nieco ponad 20 km będą nowe nawierzchnie – zaznaczył starosta.

Jak dodał, spośród blisko 700 km utwardzonych dróg powiatowych w powiecie lubelskim ok. 60 proc. ma nawierzchnie nowe lub prawie nowe, a pozostałe wymagają modernizacji.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.