Pomoc przyszła w ostatniej chwili! Podtrucie tlenkiem węgla w Lublinie

karetka pogotowie autobus mpk ztm lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W jednym z mieszkań na terenie dzielnicy Dziesiąta ewakuowano mieszkańców. Z powodu nieszczelności piecyka gazowego te osoby podtruły się tlenkiem węgla.

Do zdarzenia doszło w niedzielę około godz. 4 nad ranem w jednym z mieszkań przy ul. Konarskiego w Lublinie. W mieszkaniu znajdowała się trzyosobowa rodzina. Podtruci tlenkiem węgla został 19-latek oraz jego rodzice w wieku 56 i 58-lat. W związku z tym osoby zostały przetransportowane do szpitala.

Jak się okazało mieszkanie ogrzewane było piecykiem gazowym. Jak wstępnie ustalono, nieszczelne było przyłącze. Na miejscu wykonano oględziny. Teraz policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu.

Czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest BEZBARWNY i BEZWONNY. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.