Pomnik Lwa przy Zamku już bez wulgarnych napisów. Prace potrwały dłużej, niż zakładano

Pomnik Lwa „Symbol Lwowa” przy Zamku w Lublinie
Pomnik „Symbol Lwowa” przy Zamku w Lublinie | fot. Miasto Lublin

Po wulgarnych napisach ani śladu. Właśnie zakończyły się prace związane z czyszczeniem zabytkowego pomnika Lwa przy lubelskim Zamku. Prace potrwały dłużej, niż zakładano, bo stosowane preparaty miały problem z usunięciem zanieczyszczeń.

Pomnik Symbol Lwowa jak nowy

Pomnik Lwa Symbol Lwowa mieści się tuż przy lubelskim Zamku. Przez ostatnie lata był regularnie „przyozdabiany” przez wandali w wulgarne napisy i hasła. W żadnym z przypadków aktu wandalizmu nie udało się zatrzymać sprawców.

Więcej: Zdewastowany pomnik Lwa przy Zamku przejdzie renowację. Obecnie jest „przyzdobiony” w wulgarne napisy

Miasto postanowiło odświeżyć zdewastowany pomnik. Zlecone prace miały polegać na oczyszczeniu powierzchni kamienia z zabrudzeń, napisów i glonów, powstrzymaniu destrukcji kamienia oraz podniesieniu walorów estetycznych pomnika.

To zlecenie zostało powierzone firmie Artefakt Konserwacja Zabytków Ewa Porzyć z Lublina, która za wykonaną pracę otrzyma 27 tys. złotych. Prace renowacyjne musiały być prowadzone zgodnie z programem prac konserwatorskich określonym przez konserwatora zabytków.

Zgodnie z założonym harmonogramem, prace miały zakończyć się do końca maja. Tak się jednak nie stało. Okazało się, że usunięcie napisów z pomnika nie było wcale takie łatwe, jak zakładano.

„Prace konserwatorskie i restauratorskie przy pomniku Symbol Lwowa przedłużono do końca czerwca. Wynikało to z konieczność podjęcia dalszych prób usunięcia zanieczyszczeń pomnika, gdyż zastosowane preparaty nie dały zadowalających efektów” – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W ostatnich dniach wykonawca zdemontował ogrodzenie wokół pomnika, a prace zostały już odebrane przez miasto.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.