Zdewastowany pomnik Lwa przy Zamku przejdzie renowację. Obecnie jest „przyzdobiony” w wulgarne napisy

Zdewastowany pomnik Lew Symbol Lwowa w Lublinie
Zdewastowany pomnik Lew Symbol Lwowa w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Zdewastowany pomnik Lew Symbol Lwowa przy Zamku zostanie poddany pracom konserwatorskim i restauratorskim. Wcześniejszych wandali nie udało się złapać, teraz ma w tym pomóc zamontowana kamera.

Pomnik Lwa w Lublinie

O zdewastowanym pomniku Symbolu Lwowa wspominaliśmy już w ubiegłym roku, kiedy nieznani sprawcy dopuścili się aktu wandalizmu na cokole pomnika z Lwem. Na pomniku pojawiły się napisy: „Wiksa tu była”, „Jeać psy”, „Jeać avie”, „Putin to ch*j”. Mimo interwencji Straży Miejskiej nie udało się ustalić wandali.

Więcej: Wandale poszukiwani. Napisy na pomniku Lwa pod Zamkiem. „Jeać psy, jeać avie”

Zdewastowany pomnik Lew Symbol Lwowa w Lublinie
Zdewastowany pomnik Lew Symbol Lwowa w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Od tamtej pory wulgarne i obraźliwe napisy nie zniknęły z pomnika. Ma to się dopiero stać w tym roku. Urząd Miasta Lublin poszukuje firmy, która podda pomnik pracom konserwatorskim i restauratorskim. Prace mają polegać na oczyszczeniu powierzchni kamienia z zabrudzeń, napisów i glonów, powstrzymaniu destrukcji kamienia oraz podniesieniu walorów estetycznych pomnika.

W przypadku tego obiektu zlecimy przede wszystkim oczyszczenie powierzchni piaskowca, odsolenie, uzupełnienie ubytków, scalenie kolorystyczne monumentu. Konieczne będzie także oczyszczenie i zabezpieczenie metalowej tablicy z pozostawieniem lekkiej patyny. Prace przy pomniku powinien wykonać dyplomowany konserwator dzieł sztuki – mówi Janusz Semeniuk, zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Wyłoniona firma będzie musiała wykonać prace zgodnie z programem prac konserwatorskich oraz warunkami określonymi przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jak uniknąć kolejnych aktów wandalizmu?

W ramach zleconych prac cała powierzchnia kamienia (piaskowca) zostanie zabezpieczona specjalnym preparatem antigrafitti, tj. impregnatem hydrofobowym stosowanym do ochrony przed niechcianymi malunkami.

W przypadku pomalowania taka bezbarwna, hydrofobowa powłoka pozwala na łatwiejsze i szybsze usunięcie malunków, zmywając je pod ciśnieniem – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Ponadto teren został objęty monitoringiem miejskim.

Pomnik Lew Symbol Lwowa

Pomnik Lew Symbol Lwowa wykonano na podstawie rzeźby lwów znajdujących się przed Panteonem Chwały na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Prezentuje posąg siedzącego lwa z łbem zwróconym w lewo z lewą łapą opartą na tarczy z herbem Lwowa.

Z trzech stron postumentu wyryte są napisy, od frontu o treści: W 75 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI I OBRONY LWOWA RODACY. Pomnik wzniesiono staraniem lubelskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich według oryginału z 1930 r. artysty Józefa Sarzyńskiego. Monument odsłonięto 10 czerwca 1995 roku na północno-zachodnim stoku wzgórza zamkowego na sztucznie uformowanym plateau.

Figurę według wzoru z Cmentarza Orląt wykonał Witold Marcewicz.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.