Pomagali uzyskać paszport covidowy za pieniądze. Zatrzymano 11 osób, w tym pracownika punktu szczepień

Policja rozbiła grupę przestępczą handlującą paszportami covidowymi
Policja rozbiła grupę przestępczą handlującą paszportami covidowymi | fot. CBŚP

Funkcjonariusze CBŚP rozbili grupę przestępczą zajmującą się fałszowaniem i handlem paszportami covidowymi. Za jeden trzeba było zapłacić od 1 do 1,5 tys. zł. Zatrzymano 11 osób.

Paszport covidowy za pieniądze

Sprawę prowadzi lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Do tej pory funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 11 osób (w tym 2 kobiety i 9 mężczyzn). Z ustaleń Dziennika Wschodniego wynika, że wśród zatrzymanych jest pielęgniarka z Lublina.

„W toku śledztwa prokuratorzy ustali, że członkowie grupy przestępczej wyszukiwali osoby niezaszczepione oferując im zaświadczenia potwierdzające zaszczepienie (tzw. certyfikat covidowy – przyp. red.). Następnie wprowadzali dane „klienta” do systemu e – zdrowie” – informuje Prokuratura Krajowa.

Wyniku wprowadzenia danych osobowych i potwierdzenia przeprowadzenia szczepienia przez uczestniczącego w przestępstwie pracownika punktu szczepień „klienci” uzyskiwali tzw. „paszporty covidowe” upoważniające np. do wjazdu do niektórych państw czy też zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny.

Z ustaleń śledczych wynika, że za taką usługę klient płacił od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych. Część z tych kwot miała zostać przekazana pracownikowi punktu szczepień.

Zatrzymań dokonano na terenie województw: lubelskiego, śląskiego i pomorskiego. Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań. Policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają m.in. osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.