Polska nakłada sankcje na osoby i podmioty z Rosji. Na liście firma z Lublina

Minister Mariusz Kamiński ogłosił sankcje dla osób i podmiotów z Rosji
Minister Mariusz Kamiński ogłosił sankcje dla osób i podmiotów z Rosji | fot. MSWiA

Rząd opublikował listę firm oraz osób, które od dzisiaj w Polsce są objęte sankcjami. Znajduje się na niej 50 pozycji, wśród nich są zarówno nazwiska rosyjskich oligarchów, ale podmioty gospodarcze. Na liście objętej sankcjami znalazła się firma z Lublina.

Lista podmiotów i oligarchów prowadzących interesy na terenie Polski

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślił, że polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem unijnej i odnosi się do oligarchów i podmiotów rosyjskich prowadzących realne interesy na terenie naszego kraju.

Wiceminister Maciej Wąsik podkreślił, że obecnie wydanych jest 50 pierwszych decyzji, opublikowanych wczoraj w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA. Sankcje zaczęły obowiązywać już od dziś. To 50 decyzji, z czego 15 dotyczy osób fizycznych, a 35 podmiotów gospodarczych

Na polskiej liście sankcyjnej znajdują się m.in.: Gazprom, który będzie objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach Europol Gaz, związana z gazownictwem Novatek, PhosAgro – rosyjski potentat na rynku nawozów oraz GO SPORT, który ma swoje sklepy w wielu lokalizacjach w Polsce. Na liście znalazła się także firma z Lublina – Sulzer Turbo Services Poland z siedzibą w Lublinie przy ul. Mełgiewskiej.

Beneficjentem rzeczywistym spółki SULZER TURBO SERVICES POLAND Sp. z o.o powiązanym z prezydentem Rosji W. Putinem i byłym prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem jest Viktor Vekselberg. Stany Zjednoczone uznały ww. za działającego w imieniu W. Putina i zajmującego pozycję kluczowego gracza w rosyjskim sektorze technologicznym za pośrednictwem holdingu Renova. Ponadto miał on uczestniczyć w rosyjskich działaniach dyplomatycznych i działaniach o charakterze „soft power” na rzecz Kremla” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

„Będziemy stosowali kilka rodzajów sankcji: zamrożenie aktywów finansowych i zasobów majątkowych firm wpisanych na listę sankcyjną. Dodatkowo wykluczenie z możliwości udziału w przetargach publicznych. W przypadku oligarchów: zakaz wjazdu do Polski” – powiedział szef MSWiA.

O utworzenie listy wnioskowały służby specjalne – Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne i Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Za łamanie sankcji grozi kara 20 mln zł. Te kary ma nakładać Krajowa Administracja Skarbowa. Za łamanie czy próbę obchodzenia sankcji grozi nawet 3 lata więzienia.

Listę wszystkich osób i podmiotów objętych sankcjami udostępniono na stronie rządowej dostępnej pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/mswia/decyzje-ministra-swia-w-sprawie-wpisu-na-liste-sankcyjna

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.