Pogoda na dziś – poniedziałek 6 lipca. Rano słońce i wysoka temperatura. Deszcz i burze po południu

burza chmury niebo deszcz
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Pogoda na dziś – poniedziałek 6 lipca. Synoptycy IMGW prognozują całkiem ładny dzień. Rano w woj. lubelskim będzie słonecznie i ciepło. Po południu nad region nadciągną burze.

Burze dziś prognozowane są na południowym wschodzie kraju. Największa szansa wystąpienia burz dotyczy Lubelszczyzny i Podkarpacia, choć na pozostałym wskazanym obszarze również są one możliwe. Największym zagrożeniem w burzach na południowym wschodzie Polski będą opady deszczu, które mogą osiągać sumy do 20 mm. Porywy wiatru mogą dochodzić do 70 km/h. Tam też burzom mogą towarzyszyć opady gradu do 3 cm średnicy.

Pogoda na dziś – poniedziałek 6 lipca OMÓWIENIE

Dziś Polska znajduje się pod wpływem zatoki niżu znad Skandynawii, która będzie przemieszczać się znad centrum kraju na południowy wschód. Za frontem od południowego zachodu zacznie rozbudowywać się klin wyżowy. Z zachodu, za frontem, napływa nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Dziś najlepsze warunki do rozwoju burz wystąpią w drugiej połowie dnia na południowym wschodzie kraju, głównie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Przed frontem atmosferycznym zalegać będzie tam jeszcze masa zasobna w wilgoć. Po południu wyraźnie na tym obszarze zwiększają się zasoby energii chwiejności i CAPE osiąga do 1600 J/kg, a według niektórych modeli nawet do 2000 J/kg.

„Mając na uwadze fakt, że strefa frontowa będzie wspomagać ruchy wznoszące w atmosferze, południowo-wschodnia Polska będzie dziś najbardziej narażona na wystąpienie burz” – czytamy w komunikacie pogodowym Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej.

Głównym zagrożeniem w burzach będą opady deszczu, które mogą wynosić do 20 mm. Możliwy jest również grad o średnicy do 3 cm. Podwyższone wartości ścinania wiatru mogą powodować powstawanie burz wielokomórkowych. Porywy wiatru lokalnie mogą dochodzić do 70 km/h.

106989098 141390720899939 4140365094710920611 n
Dzisiejsza prognoza pogody 06.07.2020 | IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.