Pogoda na dziś – czwartek 9.06. Nawet 29 st. C. Na zachodzie województwa możliwe burze

słońce ciepło pogoda
Słońce | fot. Dominik Wąsik

Pogoda na dziś, 9 czerwca 2022 r. W czwartek termometry w województwie lubelskim wskażą do 28 stopni Celsjusza. W zachodnich częściach regionu przelotne opady deszczu oraz burze.

Pogoda na dziś 9 czerwca

W czwartek 9.06 dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie województwa, przelotne opady deszczu oraz burze. Lokalnie grad. Prognozowana suma opadów w czasie burz do około 20 mm.

Temperatura maksymalna w dzień od 27°C do 29°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, pod wieczór z kierunków zmieniających się. Podczas burz porywy wiatru do 75 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu i zanikającymi burzami. Suma opadów w czasie burz do 15 mm. Nad ranem lokalnie silne zamglenia. Temperatura minimalna od 14°C do 16°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą południowo-wschodniego. W trakcie burz porywy wiatru do 60 km/h.

Prognoza burz na czwartek 9.06 22

Dziś burze możliwe są w całym kraju, jednak największe zagrożenie jest w strefie pofalowanego, niemal stacjonarnego frontu atmosferycznego (od Pomorza i Mazur, przez centrum, po Śląsk i Małopolskę). Powietrze na tym obszarze charakteryzować się będzie dużymi zasobami wilgoci (zawartość pary wodnej nawet do 40 mm w kolumnie powietrza) oraz wyraźnymi zasobami energii dostępnej dla konwekcji.

Największym zagrożeniem będą opady deszczu towarzyszące burzom, które mogą sięgać 30-35 mm. Na obszarze od Żuław i Warmii po Górny Śląsk i Małopolskę sumy opadów mogą dochodzić nawet do 50 mm. Ma to związek z możliwością przechodzenia kolejnych burz przez ten sam obszar. Zagrożenie silnymi porywami wiatru jest ograniczone, jednak mogą one dochodzić do 70-75 km/h. Możliwy jest grad o średnicy do 2-3 cm.

Na krańcach wschodnich prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest mniejsze ze względu na ograniczone zasoby wilgoci, jednak w przypadku rozwoju burz może spaść tam do około 20 mm. Natomiast na zachodzie natężenie zjawisk towarzyszących burzom powinno być mniejsze, opady deszczu nie będą przekraczać 10-15 mm, a porywy wiatru 60 km/h.

Prognoza burzowa czwartek 9.06
Prognoza burzowa czwartek 9.06 | fot. IMGW

Ostrzeżenia IMGW dla województwa lubelskiego 9 czerwca

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla zachodnich powiatów województwa lubelskiego ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują na terenie powiatów: biłgorajski, janowski, kraśnicki, opolski, puławski, rycki.

W czwartek 9.06 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad.

Gdzie jest burza 9.06? Radar burz na żywo

Gdzie pada 9.06? Radar deszczu na żywo

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.