Pogoda na dziś – czwartek 25 czerwca. W regionie możliwe burze z gradem

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W czwartek pogoda w województwie lubelskim będzie mocno zróżnicowana. Lokalnie mogą wystąpić burze z gradem. Synoptycy przewidują, że przed nami słoneczny dzień.

Dziś Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, ale na południu kraju tworzą się płytkie ośrodki niżowe. W pasie od Podkarpacia po Pomorze Zachodnie prognozowana jest linia zbieżności. Wciąż na górnych poziomach obecny jest w rejonie Czech górny niż, który odpowiada za napływ ciepłego i wilgotnego powietrza z południowego wschodu.

Najlepsze warunki do rozwoju burz występować będą w obszarze prognozowanej zbieżności wiatru. W obszarze od Podkarpacia, Małopolski i południowej Lubelszczyzny po Pomorze Zachodnie i Ziemię Lubuską występować będą również największe zasoby energii chwiejności, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Masa napływająca nad ten obszar będzie niestabilna.

Duża zawartość wody w słupie powietrza nad tym obszarem gwarantować będzie dogodne warunki do rozwoju głębokiej konwekcji. W związku z powyższym obszar ten będzie najbardziej narażony na wystąpienie groźnych zjawisk. Sumy opadów mogą dochodzić tu do 30 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 75 km/h. Miejscami występować też będą opady gradu o średnicy do 3 cm.

Nieco mniejsza szansa na wystąpienie gwałtownych burz obejmuje pas od Dolnego Śląska i południowej połowy Ziemi Lubuskiej przez Opolszczyznę po Górny Śląsk. Niewielka możliwość rozwoju burz dotyczy również obszaru pomiędzy północną Lubelszczyzną a zachodnią połową Pomorza Wschodniego. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz na tym obszarze jest jednak niskie i nie będzie tam warunków do wystąpienia gwałtownych zjawisk, nawet jeżeli burze utworzą się.

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.