Pogoda na dziś – czwartek 13.07. IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Spadnie nawet 30 litrów na metr kwadratowy

Chmury burzowe nad Lublinem
Chmury burzowe nad Lublinem | fot. Dominik Wąsik

Pogoda na dziś – 13.07. W południowej części województwa lubelskiego może w czwartek spaść od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed burzami z gradem.

Pogoda na dziś – czwartek 13.07

W czwartek (13.07) zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu okresami całkowite. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze z gradem, zwłaszcza na południu. Prognozowana suma opadów na południu do 30 mm. Temperatura maksymalna od 24°C do 27°C. Wiatr przeważnie słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

„Dzisiaj burze będą występować przede wszystkim w południowej i centralnej Polsce. Będą się rozwijać zarówno w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, jak i w bardzo ciepłej i wilgotnej masie powietrza na południe od niego. Burze mogą występować już od godzin porannych, ale największe natężenie zjawisk jest prognozowane na popołudnie” – czytamy w komunikacie IMGW.

Według prognoz burzom będą towarzyszyć ulewne i nawalne opady deszczu, które mogą powodować lokalne podtopienia. Miejscami burze mogą być wbudowane w system zachmurzenia i opadów frontowych. Prognozowane sumy opadów będą wynosić 20-35 mm, ale punktowo mogą osiągać 40-65 mm. Porywy wiatru możliwe są do 70-80 km/h. Miejscami będzie padał grad.

Aktualizacja: Groźne załamanie pogody. IMGW podwyższa stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem dla naszego regionu

W nocy z czwartku na piątek (13/14.07) zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, na południu zanikające burze. Prognozowana suma opadów na południu regionu do 15 mm. Temperatura minimalna od 13°C do 16°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr porywisty.

Prognoza burzowa IMGW na czwartek, 13 lipca
Prognoza burzowa IMGW na czwartek, 13 lipca | fot. IMGW

Gdzie burza i deszcz? Radar burz i opadów na żywo

Gdzie jest burza dziś, 13 lipca? Sprawdź interaktywny radar burzowy online.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.