Pogoda na cały tydzień. Ociepli się, ale pojawi się porywisty wiatr

wiatr
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

W drugim tygodniu marca w Polsce będziemy mieli dynamiczną pogodę. Po dość spokojnym i chłodnym początku tygodnia, od czwartku dostaniemy się pod wpływ niżu znad Morza Norweskiego. Ociepli się, ale mocno wzrośnie prędkość wiatru.

Nadchodzi ocieplenie, a wraz z nim deszcz i porywisty wiatr

W poniedziałek najlepsza pogoda będzie na zachodzie, tam najwięcej słońca i najmniejsza szansa na opady. Nad resztą kraju więcej chmur i gdzieniegdzie poprószy śnieg. Może przybyć do 3 cm świeżego śniegu, a lokalnie na północy nawet około 5 cm. Najzimniej będzie na północnym wschodzie, tam w najcieplejszym momencie dnia temperatura wzrośnie zaledwie do -1°C, najcieplej natomiast na południowym zachodzie, tam 5°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, we wschodniej połowie kraju jeszcze lokalnie porywisty. W rejonach opadów śniegu wiatr może powodować zawieje śnieżne. Silniejsze porywy wiatru wystąpią także nad morzem, gdzie wzdłuż Wybrzeża będziemy obserwowali większe wahania poziomu wody.

W nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek na zachodzie pogodnie, w centrum i na wschodzie nieco więcej chmur i przelotne opady śniegu. W centrum nad ranem lokalnie mogą utworzyć się mgły. Na obszarach podgórskich i na Suwalszczyźnie w nocy temperatura może spaść nawet do -10°C. W dzień temperatura zbliżona do tej poniedziałkowej, od -1°C do 5°C. Wiatr już nie będzie taki odczuwalny, jak w poniedziałek – w całym kraju będzie słaby.

Noc z wtorku na środę prawie w całym kraju pogodna, więcej chmur tylko na krańcach południowo-zachodnich i tam mogą wystąpić słabe opady śniegu. Temperatura podobna jak poprzedniej nocy, od -8°C na północnym wschodzie do -2°C, na krańcach zachodnich, a na Podhalu spadek do -10°C. W środę na południowym zachodzie mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem, a w górach i na południowym wschodzie opady śniegu. Na termometrach od 0°C na wschodzie do 6°C na zachodzie. Wiatr będzie na ogół słaby, ale pod koniec dnia na zachodzie zacznie wzrastać do umiarkowanego.

W czwartek i piątek spodziewamy się zdecydowanej zmiany pogody. Dostaniemy się pod wpływ rozległego niżu znad Morza Norweskiego. System frontów atmosferycznych, który nasunie się z zachodu przyniesie dużo chmur i w całym kraju wystąpią opady deszczu (w górach oraz na północy także śniegu). Na północy kraju możliwe opady deszczu do 15 mm. Duży gradient baryczny spowoduje, że przede wszystkim będzie bardzo wietrznie, a na Bałtyku wystąpi sztorm. Południowy wiatr skręcający na zachodni będzie silny, porywy mogą dochodzić do 70 km/h, a na wybrzeżu i obszarach podgórskich do 80 km/h, w piątek nawet do 90 km/h.

W sobotę i niedzielę wiatr już się nieco uspokoi, porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h, tylko na wybrzeżu będą dochodzić do 70 km/h. Niestety nadal miejscami będą występować opady deszczu. W niedzielę na północnym wschodzie mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W sobotę temperatura od 6°C do 12°C, w niedzielę nieco chłodniej, od 5°C do 9°C. Noce będą jeszcze stosunkowo ciepłe, w całym kraju utrzyma się dodatnia temperatura, tylko na obszarach podgórskich i na Suwalszczyźnie może spaść nieznacznie poniżej 0°C.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.