Pogoda na Boże Ciało. Silne burze i porywisty wiatr. IMGW wydało ostrzeżenie

Burza nad Lublinem
Burza nad Lublinem | fot. czytelniczka Edyta

W Boże Ciało burze będą występować na południowym wschodzie. Będą z nimi związane opady deszczu 20-30 mm, lokalnie do 40 mm, porywy wiatru do 80 km/h oraz grad.

Polska jest w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Przez obszar kraju południkowo (od Pomorza przez centrum kraju po Opolszczyznę) przebiega strefa pofalowanego frontu atmosferycznego ulegającego rozmyciu, na wschodzie zaznaczy się linia zbieżności dolnego pola wiatru.

Z południowego wschodu nadal napływa bardzo ciepła, wilgotna oraz niestabilna masa powietrza. Zasoby energii dostępnej dla konwekcji największe będą na wschodzie i południowym wschodzie: około 2000 J/kg. Najlepsze warunki kinematyczne dla rozwoju burz wystąpią w południowo-wschodniej części kraju i tutaj mogą one przyjmować postać burz wielokomórkowych lub superkomórek.

Główne zagrożenie związane z burzami będą stanowić intensywne opady deszczu (20-30 mm, lokalnie do 40 mm), porywy wiatru (do 70-80 m/h) oraz grad. Rozwój silniejszych komórek burzowych będzie możliwy już we wczesnych godzinach popołudniowych.

Największe szanse rozwoju burz przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne.

Ostrzeżenie przed burzami z gradem dla woj. lubelskiego

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 25 mm do 35 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad” – prognozuje Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwie lubelskim obowiązuje w czwartek (Boże Ciało) od godz. 15.00 do 23.59.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.