Podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli od 1 września. Ile w tym roku zarobi nauczyciel?

nauczyciel uczniowie szkoła lekcja
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od 1 września 2020 nauczyciele otrzymają podwyżkę płac. Minister edukacji podpisał rozporządzenie, w ramach którego zwiększą się wypłaty dla nauczycieli. Ich wynagrodzenia zasadnicze wzrosną o 6 proc.

W poniedziałek Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podpisał dokument zmieniający rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Załącznikiem do rozporządzenia jest tabela, w której podane są wysokości 12 stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany, oraz trzy poziomy wykształcenia.

Od 1 września 2020 r. wynagrodzenie średnie ma wynosić 3537,80 zł, czyli 200,45 zł więcej od kwoty bazowej obowiązującej od 1 stycznia do 31 sierpnia 2020 r. W ślad za wzrostem kwoty bazowej, w projekcie rozporządzenia proponuje się zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli również o 6 proc.

Na wynagrodzenie średnie nauczyciela składa się gwarantowane wynagrodzenie zasadnicze oraz inne składniki wynagrodzenia wskazane w ustawie – Karta Nauczyciela. Wzrost wynagrodzenia średniego nauczycieli oznacza zatem także wzrost wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków od niego zależnych.

Nauczyciele otrzymają wypłatę podwyżki do 30 września 2020 r., z wyrównaniem od 1 września 2020 r.

Podwyżka wynagrodzenia nauczycieli 2020

Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym:
– stażysta – 2949 zł
– nauczyciel kontraktowy – 3034 zł
– nauczyciel mianowany – 3445 zł
– nauczyciel dyplomowany – 4046 zł

Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym:
– stażysta – 2818 zł
– nauczyciel kontraktowy – 2823 zł
– nauczyciel mianowany – 3002 zł
– nauczyciel dyplomowany – 3523 zł

Tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie:
– stażysta – 2800 zł
– nauczyciel kontraktowy – 2818 zł
– nauczyciel mianowany – 2841 zł
– nauczyciel dyplomowany – 3079 zł

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Pisanie o zarobkach bez podania informacji czy to kwota netto czy brutto nie ma żadnego sensu.