Poczta Polska zwiększa zatrudnienie osób niepełnosprawnych w swoich szeregach. To blisko 3% pracowników różnego szczebla

listy placówka pocztowa poczta polska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Poczta Polska

Poczta Polska systematycznie zwiększa wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, dążąc do spełnienia wymagań narzucanych przez PFRON oraz zobowiązań wynikających z partnerstwa międzysektorowego „Inclu(vi)sion: Nowa wizja otwartego rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami”, do którego dołączyła w poprzednim roku.

Rosnący wskaźnik zatrudnienia z roku na rok

Osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności pracują na różnych stanowiskach – w placówkach pocztowych, w sortowniach oraz w administracji. Od 2018 roku w spółce obowiązuje także „Polityka zatrudniania osób z orzeczoną niepełnosprawnością”.

 Praca z osobami z niepełnosprawnościami przyczynia się do budowy bardziej efektywnych i zróżnicowanych zespołów oraz wzbogaca i rozwija nas jako ludzi i jako społeczeństwo. W Poczcie Polskiej zależy nam na tworzeniu środowiska, które sprzyja adaptacji społecznej i rehabilitacji, poprzez aktywny udział w życiu zawodowym. Prowadzi to do tworzenia atmosfery, w której każdy czuje się akceptowany i doceniany – mówi Joanna Nagodzka, HR Menedżer i Pełnomocnik Dyrektora Centrum Kadr i Szkoleń ds. osób z niepełnosprawnościami.

niepełnosprawny inwalida wózek inwalidzki
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Praca terapią i sposobem wzbogacenia życia

Osoby z niepełnosprawnościami stanowią cennych i lojalnych pracowników. Różnice między nimi a pełnosprawnymi pracownikami nie wynikają z kompetencji czy umiejętności, lecz jedynie z różnic w stanie zdrowia. Dla nich praca i aktywność zawodowa mają szczególne znaczenie, pełniąc rolę nie tylko źródła dochodu, ale również spełniając funkcje socjalizacyjne. Praca wpływa na integrację społeczną, budowanie więzi społecznych, samorealizację oraz przynosi satysfakcję.

Wskaźnik zatrudnienia osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w Poczcie Polskiej rośnie z roku na rok. Na zakończenie 2022 roku wynosił 2,77% pracowników, a pod koniec 2023 roku wzrósł do 2,96%. To rezultat strategii Spółki dotyczącej zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, wspartej zaangażowaniem kadry menadżerskiej, która aktywnie współpracuje z pracownikami posiadającymi niepełnosprawność.

Wózek inwalidzki
Fot. Miasto Lublin

Wymagane zatrudnienie 6% kadry z niepełnosprawnością

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny etat, jest zobowiązany dokonywać co miesiąc wpłat na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ten obowiązek dotyczy sytuacji, gdy pracodawca nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie co najmniej 6%.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.