Płaca minimalna wzrośnie w 2021 roku. Jaka pensja na rękę netto i brutto?

200 złotych pieniądze banknoty
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Płaca minimalna 2021. Sprawdź, o ile wzrośnie minimalna stawka brutto i netto, a więc płaca minimalna w 2021 roku. Zobacz co się zmieni w płacy minimalnej w 2021 roku.

Wzrost płacy minimalnej od 2021 r. do 2.800 zł brutto. Najniższa stawka godzinowa 2021 – 18,30 zł

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 roku. Najmniejsza pensja w przyszłym roku wzrośnie o 200 złotych, do poziomu 2800 złotych brutto (2062 zł netto na rękę). Oznacza to wzrost o 7,7 proc. rok do roku.

Minimalne pensje – w relacji do prognozowanego na 2021 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5 259 zł) – osiągną w przyszłym roku poziom 53,2 proc.

W przypadku stawki godzinowej w 2021 r. ma ona wynieść 18,30 zł brutto (obecnie 17 zł), co w przeliczeniu „na rękę” wynosi ok. 15 zł netto (przy pracy na umowie o dzieło) i 12 zł netto (przy umowie zleceniu).

Minister wylicza, że przyszłoroczny wzrost minimalnego wynagrodzenia do poziomu 2800 złotych przełoży się na wzrost dochodów gospodarstw domowych o blisko 3 mld złotych. Płacę minimalną otrzymuje ok. 1,75 mln pracowników.

Czym jest płaca minimalna?

Płaca minimalna to prawnie ustalony najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia pieniężnego na podstawie umowy o pracę, określony w postaci stawki lub minimalnego zarobku za pracę w obowiązującym wymiarze czasowym (najczęściej w ciągu miesiąca). Ta najniższa z możliwych płac ustalana jest przez państwo. Wynagrodzenie to pozostaje niezależne od poziomu kompetencji pracownika, a także pozostałych składników wynagrodzenia.

Wynagrodzenie netto i brutto

Wynagrodzenie netto to kwota, którą otrzymujesz na rękę, czyli tyle, ile wpływa na twoje konto bankowe. Ta kwota powinna interesować cię najbardziej, bo to twój realny przychód. Wynagrodzenie brutto to natomiast przychód „wirtualny”. Kwota brutto jest pomniejszona o należne podatki, potrącenia i obowiązkowe składki ZUS.

Perspektywy wzrostu płacy minimalnej w Polsce

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego z września 2019 r., płaca minimalna ma w Polsce rosnąć stopniowo, aż do osiągnięcia poziomu 4000 zł brutto 1 stycznia 2024 r.

Źródło: Płaca minimalna 2021. Ile wyniesie najniższa stawka godzinowa i minimalne wynagrodzenie?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Pan Morawiecki tyłko zapomniał dodać jakie będą ceny i inflacja po wprowadzeniu takich populiskich decyzji i działań w czasie kiedy gospodarka leci w dól, a dziura w biudźecie zwiększa się jak na drożdżach.

  2. Droga redakcjo, a może pokusicie się o napisanie artykułu na temat tego jaki to przyniesie efekt? Co z tego że wynagrodzenie pójdzie sztucznie w górę jak towary też. Czyli tak naprawdę nie będzie podwyzki wcale. Mało tego wzrośnie bezrobocie. Lepiej uświadamiać społeczeństwo jak to wygląda naprawdę niż populizować treści utrzymujące społeczeństwo nadal w niewiedzy.