Płaca minimalna 2021. Ile wyniesie najniższa stawka godzinowa i minimalne wynagrodzenie?

500 złotych pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Płaca minimalna 2021. Ile wyniesie najniższa stawka godzinowa i minimalne wynagrodzenie od nowego roku? Płaca minimalna 2021 w przyszłym roku brutto i netto.

Minimalne wynagrodzenie za pracę to minimum, jakie musi otrzymywać pracownik, wykonujący swoje obowiązki w pełnym wymiarze godzinowym, znajduje jednak również przełożenie m.in. na stawkę godzinową. W Polsce minimalne wynagrodzenie ustalane jest corocznie przez państwo na podstawie ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Oznacza to, że będąc zatrudnionym legalnie na umowę o pracę nie można zarobić poniżej określonego przez państwo poziomu.

Natomiast stawka godzinowa to sposób wynagradzania pracownika. Jaka sama nazwa wskazuje jest to kwota, którą otrzyma pracownik za wykonywanie ustalonej pracy w określonym czasie – przez jedną godzinę zegarową. Minimalna stawka godzinowa dotyczy umów zlecenia lub umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu.

Płaca minimalna 2021. Minimalne wynagrodzenie w 2021 roku: ile wyniesie?

Od kilku lat obserwujemy postępujący wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Warto przeanalizować, ile wynosi obecnie, oraz jak ta sytuacja prezentowała się w ostatnich latach:

* Płaca minimalna brutto w 2020 roku wynosi 2600 zł, co przekłada się na minimalną stawkę godzinową wynoszącą 17 zł brutto.

* W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 2250 zł brutto, stawka godzinowa była ustalona na poziomie 14,70 zł.

* W 2018 roku pensja minimalna wynosiła 2100 zł brutto, a stawka godzinowa wyniosła 13,70 zł.

* W 2017 roku minimalne wynagrodzenie zostało ustalone na poziomie 2000 zł, co przekładało się na stawkę godzinową wynoszącą 13 zł.

W 2021 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2800 zł. Oznacza to wzrost o 200 zł w stosunku do najniższej płacy, która obowiązuje w 2020 roku (2600 zł). Z kolei minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych w 2021 roku wyniesie 18,30 zł. Oznacza to wzrost o 1,30 zł w stosunku do 2020 roku (17 zł).

Wzrost minimalnego wynagrodzenia oznacza dla pracodawców wzrost kosztów zatrudnienia pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, otrzymujących minimalną płacę. W 2021 roku pracodawca musi liczyć się z tym, że całkowity koszt zatrudnienia pracownika zarabiającego płacę minimalną na podstawie umowy będzie wynosił 3 373,44 zł (2800 zł – płaca minimalna i 573,44 zł – składki ZUS).

Podniesienie płacy minimalnej do 2,8 tys. zł oznacza, że pracodawca co miesiąc zapłaci ponad 3,3 tys. zł, choć pracownik na rękę dostanie niewiele ponad 2 tys. zł. Ponad 1,3 tys. zł pójdzie na podatki i składki.

W 2021 r. minimalna pensja wzrośnie w porównaniu do 2015 r. o 1050 zł.

Wynagrodzenie netto i brutto

Wynagrodzenie netto to kwota, którą otrzymujesz „na rękę„. Czyli tyle, ile wpływa na twoje konto bankowe. Ta kwota powinna interesować cię najbardziej, bo to twój realny przychód. Wynagrodzenie brutto to natomiast przychód „wirtualny”. Kwota brutto jest pomniejszona o należne podatki, potrącenia i obowiązkowe składki ZUS.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Wzrost prawie o 8%. A co z innymi wynagrodzeniami, np. o ile wzrosną płace urzędników państwowych i diety posłów…

  2. Zwracajcie uwagę na używane określenia. Wynagrodzenie netto można określić realnym DOCHODEM. Nie mylcie ludziom pojęć. Wystarczy już, że w rządzie nie odróżniają przychodu od dochodu.