Płaca minimalna i stawka godzinowa wzrośnie od 2021 r.? Jest konkretna propozycja

pieniądze gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Płaca minimalna i stawka godzinowa. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział możliwy wzrost płacy minimalnej i stawki godzinowej od 2021 roku.

Zdaniem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda, wzrost płacy minimalnej od 2021 roku wyniósłby 2,7 tys. zł, co oznaczałoby podwyżkę o 100 zł. Podwyżce ma towarzyszyć także wzrost stawki godzinowej do 18,50 zł, czyli o 1,50 zł więcej niż obecnie.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie (płaca minimalna) za pracę wynosi 2600 zł brutto, a stawka godzinowa 17 zł brutto.

Płacę minimalną stosuje się wyłącznie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy ona zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych takich jak umowy zlecenie czy o dzieło.

Ustawowe minimum zarabia w Polsce blisko 1,5 mln osób. Są to przeważnie osoby niewykwalifikowane, zatrudnione w firmach sprzątających, ochronie mienia oraz handlu, gastronomii i turystyce.

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Co za bzdura osoby niewykwalifikowane za minimum to pracują ale nie w Polsce. W Polsce zwłaszcza w sektorze prywatnym jest wyzysk i więcej nie zarobisz chyba że pod stołem nie wypisuj głupot bo rzeczywistość jest inna!

 2. Kolejne mydlenie oczu. Lepiej zacznijcie ceny produktów obniżać to może się zauważy ten wzrost pieniędzy. Je**ni oszuści.

 3. Kasia nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz!!! Nie powinno być żadnej kwoty minimalnej, to wolny rynek powinien regulować poziom płac, a co za tym idzie cen! Jeśli czujesz się wyzyskiwana to może załóż sama firmę, weź dotację na otworzenie, zatrudnij ludzi na umowę o pracę i płać im nawet po 10.000zł zobaczymy jak długo utrzymasz się na rynku. Obecnie rządzący naopowiadali Wam głupot, a TVPiS powtarza to jak mantrę o jakiejś godności, redystrybucji i innych banialukach… a prosty lud to kupuje, później widać jakie są wyniki wyborów na wschodniej ścianie (rolnicy, robotnicy i osoby z niskim wykształceniem) głosują na PiSocjalizm. Serdecznie zapraszamy Kasiu do elitarnej grupy przedsiębiorców z własnymi BEMKAMI, jachtami, helikopterami i wakacjami 3x w roku. WSZYSTKIM SOCJALISTOM Z MINIMALNYM WYNAGRODZENIEM PROPONUJE, żeby dostawali swoje wynagrodzenie w kwocie brutto wraz z z kosztami pracodawcy. Wynagrodzenie netto – 1 876,62 ; Wynagrodzenie brutto – 2 600,00; Całkowity koszt wynagrodzenia 3 132,48 – Niech pracownicy dostają przelew od swoich pracodawców w kwocie 3 132,48 i sami niech przelewają z własnego konta do ZUSu i US – 1255,86zł. MOŻE WTEDY ZROZUMIEJĄ KTO W TYM UKŁADZIE JEST WYZYSKIWACZEM!!!

 4. ANTY – następny profesor ekonomii- w jaki sposób mają być obniżane ceny produktów skoro, cena/koszty pracy jest sztucznie zawyżana- później ceny produktów są podwyższane, aby pokryć koszty osób które te dobra wytwarzają, od bułki, przez śmieci, przez warsztat, przedszkolankę na sprzedawcy w sklepie kończąc. Chyba że Wam się marzy komunaPIS, już dążymy do tego, państwowe skupy owoców, państwowe spółki rafineryjne, państwowe banki, media, później będzie wychodził VATeusz i mówił, że ustala cenę truskawki na poziomie 7zł/kg, a Długopis o historycznie niskich cenach podpasek i tamponów.

 5. No tak, niewykwalifikowane więc niech klepią bidę lub zdychają, myślenie niezmienne od 89-go roku, kiedy to zaczęto schładzać gospodarkę i przyzwyczajać ludzi do tego by cieszyli się, że wogóle mają pracę.
  W myśl słôw Cejrowskiego „podnoszą minimalną a potem podjazdu nie ma kto odśnieżyć za parę groszy”

 6. No tak przedsiebiorcy jak zawsze najbardziej pokrzywdzeni wysokimi kosztami zatrudnienia wysokimi placami itp. Nie chcesz miec kosztow to albo sam wez sie do roboty a jak sie nie oplaca miec kosztow i pracownikow to zamknij biznes i idz do normalnej pracy. Gdzie trafisz na podobne myslenie ze to duze koszty i bedziesz robil za 2 tys. A ceny truskawek i innych warzyw to nie ustala rzad itp tylko wszystko zalerzy jaka jest pogoda jak jest urodzaj to rolnik sprzedaje np woreczek ziemniakow 15 kg za 5 zl. A jak nie ma plonu to normalne ze rolnik podniesie cene bo tez chce godnie zyc tez ma rodzine.

 7. STAN przecież ja nie jestem winny tego, że ktoś jest niewykwalifikowany! Winny jest sam sobie, zresztą nikt mu nie broni podnosić kwalifikacji. Możesz zostać prawnikiem, lekarzem, strażakiem, rolnikiem, robotnikiem, a nawet pijakiem- to jest wolny kraj! Kto mu tego broni? Ogranicza możliwości? Ludzie myślą że jak ktoś się dorobił to mu manna z nieba spadła i się teraz lansuje. Nikt nie ma świadomości ile ten ktoś poniósł wyrzeczeń ucząc się nocami, odkładając swoją konsumpcję na później żeby opłacić czesne, nikt nie widzi tego że ktoś zaryzykował wziął kredyt i postawił wszystko na jedną kartę- TEGO NIE WIDZĄ BIEDNI. Oni widzą tylko efekty ciężkiej pracy i czyjejś determinacji, ale poniesionych kosztów już nie!

  Powiedz czy dasz żulowi pod sklepem menelowe+ (1.000zł)? Przecież on jest menelem to znaczy że ma klepać bidę albo zdychać? Przecież on jest takim samym człowiekiem jak ja i Ty.
  Ludziom marzy się socjalizm i tyle w temacie. Nie potrafią zrozumieć tego i przetrawić że ktoś jest bogatszy od niego, bo na pewno ukradł. Co mają lata 90 do rzeczy?!? Piszesz o tym że ludzie cieszyli się że mieli jakąkolwiek pracę… w dzisiejszych czasach przedsiębiorcy cieszą się że mają jakiegokolwiek pracownika i jakoś im nie współczujesz!!! Każde grabie grabią do siebie.
  Wole być pracodawcą jak pracobiorcą. Nie pasuje Ci rola pracownika? Zapraszamy do grona pracodawców! W czym widzisz problem?

 8. Zaraz zaraz miało być 3tys. minimalnej od 2021 roku. Czyżby już PIS zapomniał o obietnicach

 9. Pepe w”firmach sprzątających, ochronie mienia pracują zazwyczaj ludzie starsi z grupą inwalidzką, często bez dodatkowych dochodów, ewentualnie z niskimi, które nie pokrywają nawet kosztów leczenia i lekarstw, oraz ludzie którym brakuje rok 5 do emerytury. Wg Ciebie nie zasługują na godne życie chcesz by się szkolili, jak? Jak często zdrowie, albo wiek nie pozwala? Dziwnym trafem przedsiębiorcy nie mają oporów by wypłacać większe pieniądze Ukraińcom a rząd dopłacać do mieszkań, szkoleń i nauki.

 10. Ci co tu komentują niech zapytają Niemców jak oni to robią że każdy zarabia 4 razy więcej niż tu ceny są takie jak tu i każdemu się oplaca

 11. do wszystkich pracodawców i pracowników:
  PRACODAWCA płaci 4975 zł a, TY PRACOWNIKU dostajesz do ręki 3000 zł.
  nie doliczamy kosztów bhp, zfśs, szkolen, min. 14 dni L4, min.26 dni urlopu etc.
  Teraz wszyscy zastanówmy się czy może rolnicy nie mają racji broniąc stałych opłat i stańmy razem z rolnikami w jednym szeregu, bo gdyby państwo zabrało nam z tego tzw. dziesięcinę 497 zł to zamiast 3 tys. w kieszeni mielibyśmy około 4 tys.. Nie zapominajmy jeszcze o innych daninach od tej kwoty jak vat, podatek od nieruchomości, śmieci, akcyza bo przecież to wszystko płacimy z naszych płac (nie płaci jedynie bezdomny lub/i złodziej)

 12. Tt ludzie żyją tak jak na to zasługują i nie odmawiam osobom obłożnie chorym wsparcia od społeczeństwa, ale ten stary człowiek w firmie sprzątającej/ochroniarskiej co robił przez swoje całe życie? że nie ma odłożonych pieniędzy lub majątku na starość? Jak gospodarzysz tak masz. W Polsce mamy więcej rencistów niż Francuzi i Niemcy razem wzięci, bo ludzie załatwiali sobie renty za łapówki, a dziś ludzi naprawdę niezdolnych do pracy, inwalidów bez kończyn orzecznicy ZUS wysyłają do pracy- od cała prawda. Przedsiębiorca płaci pracownikowi za wykonaną pracę/usługę i ma w nosie jego wykształcenie, orientacje seksualną, czy narodowość (jeśli jest normalny to ma na to wy*ebane), więc jeśli Ukrainiec zarabia więcej od Polaka to najwidoczniej ma lepsze kwalifikacje, umiejętności lub lepiej pracuje od niego. Jeśli mu płaci więcej za to że jest Ukraińcem to ma niepoklei w głowie, ale sądzę, że to Ty insynuujesz na potrzeby tej dyskusji.

  Maek333 naprawdę nie wiesz dlaczego?!?! Niemcy okradli i wymordowali wspólnie i w porozumieniu z Rosjanami Polskę i polaków w latach 1939-1945, (nasi sojusznicy Francja i Anglia nas zdradziła), w ’45 nasi sojusznicy ponownie wbili nam nóż w plecy oddając pod jurysdykcję ZSRR (nasi najlepsi przyjaciele USA i Anglia) obdzierając nas i upadlając nie pozwalając uczestniczyć w wielkiej paradzie zwycięstwa mimo tego, że to dzięki dywizjonowi 303 udało się obronić przestrzeń powietrzną UK. Niemcy mieli kapitał z grabieży, technologię z okresu II WŚ, cały przemysł i firmy prywatne które były bogate dzięki niewolniczej pracy więźniów obozów koncentracyjnych, a wujek SAM (USA) pompował w nich dolary. Niemiecka gospodarka jest wysokomarżowa, tworzą i projektują produkty, których komponenty są robione w tańszych państwach Polska/ Słowacja / Czechy itp.
  Marek my Niemców jesteśmy w stanie przegonić w ciągu dekady, tylko niech z polskiego małego przedsiębiorcy w końcu ściągnie się chomąto. Rząd PiSu dał na budowę fabryki silników mercedesa 81mln PLN – ma zatrudnić 500 osób, czyli 161.000zł dofinansowania na pracownika. Gdy mały przedsiębiorca pójdzie do UP o dofinansowanie kosztów doposażenia nowego miejsca pracy dostaje 21.000zł od jak wspiera się polski small business.
  Powiem krótko ludzie są po prostu głupi i to w znaczącej większości społeczeństwa. Interesuje ich tu i teraz, rząd PiSu powinien zostać postawiony przed trybunałem stanu za obniżenie wieku emerytalnego z 67 lat do 60. Tą anty reformą zdemolowali i tak niewydolny system emerytalny i mówię to jako 35 latek a nie 60 latek- ponieważ nasi rodzice się cieszą, a młodzi ludzie będą płacili ogromny rachunek za ten festiwal socjalizmu. Dzisiejsza emerytura to około 55% ostatniej wypłaty w 2050 roku będzie 27%. od cała prawda…. Jarek zrobił to tylko po to żeby stawiano mu pomniki lub mówiono, że za Kaczyńskiego dobrze się żyło, za Gierka też dobrze się żyło, były mieszkania z przydziału, budowano przedszkola, szkoły itp. ale głupim ludziom Jarek przywrócił godność, nie ważne jaki za to będzie rachunek – to wszystko tyczy się 500+, 300+, bonów turystycznych, trzynastek i innych socjalistycznym programom.