Plac Litewski bez Baobabu. Jest decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków

cof

Jest decyzja wojewódzkiego konserwator zabytków w sprawie Baobabu na placu Litewskim. Drzewo ma zostać wycięte do końca czerwca.

 

W poniedziałek wojewódzki konserwator zabytków wydał decyzję dotyczącą zezwolenia na wycięcie drzewa zwanego przez mieszkańców „Baobabem” na placu Litewskim. Mimo, że drzewo zakwitło to jak twierdzą urzędnicy jego stan zdrowotny nie poprawił się.

 

– Liście wypuszczane są przez drzewo ze względu na kilka procent żywej tkanki znajdującej się pod korą i nie są oznaką jego dobrej kondycji zdrowotnej – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

 

Przypomnijmy, że w grudniu 2016 r. całkowicie odłamało się jedno z odgałęzień drzewa, które straciło stabilność, ponieważ zachwiana została statyka drzewa. Baobab zbadało trzech zewnętrznych ekspertów dendrologów. Ich ekspertyzy wykazały, że drzewo jest w bardzo złym stanie zdrowotnym. By mieć całkowitą pewność, że usunięcie drzewa jest absolutną koniecznością Urząd Miasta zwrócił się do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z prośbą o tomograficzne badanie stanu drzewa.

 

Badanie tomografem wykazało, że 85% obszaru w środku pnia jest spróchniałe i zainfekowane grzybem. – Po założeniu 11 punktów pomiarowych na wysokości 1,30 m od podstawy pnia i wykonaniu pomiaru stwierdzono, że wewnątrz rozwija się bardzo zaawansowany proces rozkładu tkanek drewna. Drewno sprawne technicznie zajmuje powierzchnię jedynie 15%, natomiast drewno uszkodzone stanowi już 71 %. Pozostałe drewno (14%) znajdowało się w fazie przejściowej – wyjaśnia Mazurek-Podleśna.

 

Ratusz na wycięcie baobabu dostał czas do 30 czerwca 2017 r. Po wycięciu będzie musiał w to samo miejsce nasadzić ten sam gatunek, czyli topolę czarną. W decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków znalazło się również zalecenie, by pobrać zaszczepki odrostów topoli czarnej jako symbolu odradzania się i genetycznej kontynuacji, które w przyszłości mogły uzupełnić nasadzenia w obrębie placu Litewskiego.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.