Piwo w butelce zwrotnej podrożeje o 10 złotych. Katastrofalne skutki systemu kaucyjnego

picie piwa piwo butelka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Posłowie PiS odrzucili wszystkie poprawki, które mogłyby uratować konsumentów przed drastycznymi podwyżkami cen. Piwo w butelce zwrotnej podrożeje o 10 złotych.

Dramatyczny wybór — ponieść koszty czy zrezygnować z butelki zwrotnej

W efekcie przyjętych przepisów branża piwowarska stanie przed dramatycznym wyborem: ponieść gigantyczne koszty w 2025 r idące w miliardy złotych czy zrezygnować z używania butelki zwrotnej. Obecnie browary posiadają ok. 700 milionów szklanych butelek wielorazowych, które mogą stać się butelkami jednorazowymi, aby uniknąć wysokich kar. Tysiące ton szkła wyląduje w pojemnikach na stłuczkę lub na wysypiskach. W ten sposób zmarnuje się dorobek wielu lat budowania systemu kaucyjnego dla butelek zwrotnych. Rządowa ustawa przyniesie więc efekt odwrotny do zamierzonego: obciąży środowisko dodatkowymi odpadami i zanieczyszczeniami – wyjaśnia Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie Bartłomiej Morzycki.

Nierealne oczekiwania rządu od przedsiębiorców

– Należy zauważyć, że rząd pracował nad przepisami dot. systemu kaucyjnego prawie 3 lata,
a oczekuje od przedsiębiorców, że w ciągu zaledwie jednego roku zbudują od zera cały system kaucyjny, co jest nierealne. W efekcie przedsiębiorcom grożą wielomiliardowe kary za niewywiązanie się z tego terminu – tłumaczy Dyrektor Browarów Polskich.

Przepchnięta ustawa uderza w kieszenie konsumentów

Jak dodaje Morzycki – W ciągu zaledwie tygodnia, bez rzetelnej dyskusji nad skutkami uchwalanych przepisów, przepchnięto ustawę, która drastycznie podnosi koszty przedsiębiorców i uderza
w kieszenie konsumentów. Należy spodziewać się, że butelka piwa zdrożeje o 10 złotych. Tyle wyniesie kara administracyjna oraz podatek VAT, którym posłowie zdecydowali się objąć kaucję. To wprost przenosi się na wyższe ceny dla konsumenta. Miał być projekt proekologiczny, a mamy proinflacyjny.

Jakie zmiany wprowadzić do projektu

Zapaści branży i grożącemu demontażowi działających dziś systemów kaucyjnych można zapobiec, wprowadzając do projektu niezbędne zmiany.

  • Po pierwsze, przepisy powinny uszanować dotychczasowy dorobek, a więc producenci piwa powinni móc bezpośrednio wprowadzać na rynek napoje w butelkach zwrotnych.
  • Po drugie, kaucja nie powinna być objęta podatkiem VAT, bo nie jest towarem ani usługą. W ten sposób powstanie prosty system kaucyjny bez paragonów.
  • I wreszcie należy przesunąć uruchomienie systemu na 2026 r., by cała branża napojowa mogła przygotować się na zmiany.

– Mamy nadzieję, że prace w Senacie pozwolą naprawić ewidentne błędy, dzięki czemu system kaucyjny w Polsce będzie rzeczywiście służył środowisku i konsumentom, a nie stanie się gwoździem do trumny dla przedsiębiorców. – podsumowuje Dyrektor Browarów Polskich.

Czy twoim zdaniem kilkanaście złotych za butelkę piwa to uczciwa cena?
Napisz w komentarzu co o tym myślisz

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. „…to jest inteligencja, to jest życzliwość, serdeczność” 😀

  2. Po co w rok dostosowywać się? Wystarczyło kilkadziesiąt lat temu nie odstosowywać się od systemu kaucyjnego i tym samym nie zaśmiecać środowiska. Teraz czekam na kaucje na filtry papierosowe dla palaczy.

  3. System kaucyjny w obecnym wykonaniu to jedna wielka patologia – kilka rodzajów butelek i tak np. kupując piwo w sklepie X nie oddam butelki do sklepu Y bo nie przyjmują od tego producenta. Spotkałem się jeszcze z tym że sklepy wymagają paragonu żeby zwrócić butelkę. No i dochodzi jeszcze kwestia ceny, niektóre butelki są po 50 a niektóre po 70 gr. Same problemy a cena i tak nie jest konkurencyjna do piwa w zwykłej butelce. Zaorać to wszystko jeśli nie da się zrobić normalnego systemu z butelkomatami i sensownymi cenami