PIT zero dla młodych. Z ulgi podatkowej skorzysta 2 miliony młodych osób

money 661584 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Sejm uchwalił w czwartek ustawę znoszącą podatek PIT dla osób do 26. roku życia. Ulgą objęte będą przychody do wysokości 85,5 tys. zł. Przepisy mają wejść w życie z początkiem sierpnia.

PIT zero dla młodych do 26. roku życia to jeden z elementów tzw. nowej piątki PiS, czyli programu społecznego partii rządzącej ogłoszonego w lutym tego roku.

Na czym polega ulga podatkowa dla młodych?

Osoby poniżej 26. roku życia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Ulgą objęte będą przychody młodego podatnika z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym.

Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarobki przekroczą próg, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

Przy minimalnej pensji 2250 zł brutto, zwolnienie pozwala zaoszczędzić 1,6 tys. zł w skali roku. Przy średnim wynagrodzeniu 4765 zł brutto w portfelu młodym zostanie ok. 4600 zł rocznie.

W 2019 r. limit zwolnienia wyniesie 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy (od sierpnia do grudnia). Nadwyżka przychodów ponad limit 85 528 zł (w 2019 r. ponad 35 636,67 zł) podlegać będzie opodatkowaniu według skali podatkowej.

Co ze składkami na ZUS i NFZ?

Ulga w PIT zero dla młodych nie zwalania z zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS i zdrowotnych do NFZ.

Kiedy PIT zero zacznie obowiązywać?

Propozycja Ministerstwa Finansów zakłada, że przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.

Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Belgii, Francji i Czechach.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.