Pierwsze autobusy odjechały z Dworca Lublin. Dziś oficjalne otwarcie obiektu z udziałem władz miasta i zaproszonych gości

Stanowiska odjazdu autobusów na Dworcu Lublin
Stanowiska odjazdu autobusów na Dworcu Lublin | fot. Dominik Wąsik

Pierwszy autobus odjechał z Dworca Lublin w piątek o godz. 01:05. Był to kurs Flixbusa do Charkowa. Poza Flixbusem na nowy dworzec autobusowy przenieśli się przewoźnicy z tymczasowego dworca, który działał przy ul. Dworcowej w pobliżu Targów Lublin.

Przewoźnicy korzystają już z Dworca Lublin

Dworzec Lublin można już w sumie uznać za oficjalnie otwarty. W piątek, 12 stycznia z nowego dworca autobusowego odjechali już pierwsi przewoźnicy. Pierwszym kursem był zaplanowany na godz. 01:05 odjazd autobusu firmy Flixbus do Charkowa na Ukrainę. Poza Flixbusem na nowy dworzec przenieśli się przewoźnicy, którzy dotychczas odjeżdżali z tymczasowego dworca autobusowego Lublin-Południe z ul. Dworcowej. Pierwszego dnia wykonanych ma zostać ok. 170 kursów.

Według dostępnych rozkładów pasażerowie z Dworca Lublin dojadą do: Biłgoraja, Bychawy, Chełma, Czerniejowa, Hrubieszowa, Kalinówki, Krzczonowa, Policzyzny, Radecznicy, Świdnika, Wilczopola, Zakrzówka, Zamościa, Zwierzyńca, czy Żółkiewki. Znalazły się również dalsze kierunki jak: Katowice, Przemyśl, Rzeszów i Warszawa. Z nowego dworca dojedziemy również poza granice naszego kraju: Bonn, Charków, Czernihów, Czerniowce, Kijów, Marsylia, Medyka i Praga.

Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina wskazuje, że przenosiny przewoźników z obecnego dworca PKS przy al. Tysiąclecia na Dworzec Lublin będą się odbywać stopniowo. Ten proces ma zakończyć się w połowie 2024 r. Natomiast do końca wakacji ma obowiązywać specjalna „promocja” dla przewoźników – 1 zł za zatrzymanie się środka transportu na dworcu. Potem cena wzrośnie do 2 zł.

Oficjalne otwarcie z udziałem władz miasta

Dziś (12.01) o godz. 11:00 odbędzie się oficjalnie otwarcie Dworca Lublin z udziałem prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz władz województwa lubelskiego, w tym wojewody Krzysztofa Komorskiego i marszałka Jarosława Stawiarskiego. W wydarzenia uczestniczyć również będą reprezentanci firmy projektowej Tremend oraz generalnego wykonawcy – Budimex S.A.

Natomiast w weekend 13-14 stycznia zaplanowano dni otwarte Dworca Lublin dla mieszkańców. Budynek i przestrzeń wokół niego wypełnią liczne atrakcje, a dojazd na wydarzenia zapewnią bezpłatne linie komunikacji miejskiej. O szczegółach pisaliśmy tu: Dni otwarte Dworca Lublin. Koncerty, występy taneczne, warsztaty, zwiedzanie budynku. Mieszkańców dowiozą bezpłatne autobusy

O Dworcu Lublin

Dworzec Lublin to trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ok. 18 tys. m2 z garażem podziemnym typu „Park&Ride”. Miejsca postojowe pomieszczą 174 samochody. Parking uwzględnienia miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców z dziećmi i przestrzeń do ładowania aut elektrycznych. Zejście do garażu jest możliwe z poziomu budynku oraz od zewnątrz, bezpośrednio z placu. W pobliżu obiektu zlokalizowane są perony dla autobusów i busów z efektownym szklanym zadaszeniem wspartym na filarach.

Zobacz także: Dworzec Lublin na razie bez własnej przechowalni bagażów. Nie zgłosiła się żadna firma

Aby umożliwić obsługę autobusów elektrycznych, powstały stanowiska do ich ładowania. W niedalekiej odległości od Dworca Lublin przy ul. Krochmalnej wykonano obszerny parking ze 122 miejscami postojowymi dla autobusów i busów oczekujących na odjazd. Na Dworcu Lublin obsługa pasażera odbywać się będzie z wykorzystaniem inteligentnych systemów transportowych (ITS), w szczególności systemów informacji pasażerskiej i przystankowej.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest użytkowy dach w formie tarasu widokowego z przestrzeniami rekreacyjnymi i wypoczynkowym oraz traktami spacerowymi. Znajdą się tam stoliki i krzesła oraz hamaki. Z myślą o najmłodszych na części dachu powstał też plac zabaw, który składa się z systemowego parku linowego.

Zobacz nasze zdjęcia Dworca Lublin, tu: Dworzec Lublin szykuje się do otwarcia. Pierwsze autobusy odjadą z niego 12 stycznia. Przewoźnicy będą czekać do ostatniej chwili?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.