Piąte jajo w gnieździe Wrotki i Czarta. Wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec!

Piąte jajo sokołów z Lublina
Piąte jajo sokołów z Lublina | fot. peregrinus.pl

Mamy wspaniałą wiadomość – w gnieździe sokołów z Lublina pojawiło się już piąte jajo. Wierzymy, że na tym nie poprzestaną Wrotka i Czart, rezydenci gniazda na komunie elektrociepłowni PGE EC Lublin przy ul. Inżynierskiej.

Sokoły z Lublina mają już pięć jaj

W gnieździe sokołów wędrownych na kominie Elektrociepłowni Wrotków pojawiło się piąte jajo. Pierwsze złożyła 11 marca, drugie 14 marca, trzecie 16 marca, czwarte 18 marca i piąte 21 marca. Gniazdo zamieszkiwane jest przez samicę Wrotkę i samca Czarta.

Wszystko na to wskazuje, że to nie koniec niespodzianek w gnieździe lubelskich sokołów. Przypomnijmy, że w 2018 r. Wrotka zniosła sześć jaj, co może powtórzyć się i w tym roku. Wówczas, podczas kontroli gniazda okazało się, że w środku jest pięć młodych sokołów i szóste jajko, które było niezalężone.

Przed sokolimi rodzicami okres inkubacji. Samiec i samica będą wysiadywać jajo na zmianę przez okres od 32 do 37 dni. Pierwsze pisklę powinno wykluć się zatem w połowie kwietnia. W przypadku wyklucia się piskląt, w pierwszej połowie maja, młode ptaki zostaną przebadane i zaobrączkowane przez doświadczonych ornitologów. Wtedy poznamy ich płeć, nadane zostaną także imiona.

Na przełomie maja i czerwca młode sokoły rozpoczną naukę latania. Przed nami zatem interesujący czas w życiu lubelskich sokołów wędrownych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.