PGE przygotowuje się intensywnie do sezonu grzewczego. Nowe inwestycje w Lublinie

modernizacja turbiny PGE
Modernizacja Turbiny w Toruniu | fot. PGE

Lato to dobry czas na planowane modernizacje i konserwacje przed kolejnym wymagającym okresem grzewczym. Dlatego spółka PGE Energia Ciepła z Grupy PGE prowadzi szereg prac w swoich obiektach w tym w Lublinie.

Elektrociepłownie przygotowywane na zimę

Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła znajdują się w 16 polskich miastach, dla których produkują w kogeneracji ciepło i energię elektryczną. Obecnie we wszystkich tych lokalizacjach prowadzony jest przegląd infrastruktury ciepłowniczej oraz realizowane są wszelkie potrzebne remonty i modernizacje.

Turbina Gazowa PGE Rzeszów
Przegląd turbiny gazowej PGE Rzeszów | fot. Rzeszów

– Priorytetem z perspektywy działalności PGE Energia Ciepła jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla naszych klientów. Dlatego jesienią infrastruktura musi być w pełni sprawna i gotowa, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, a wiosna i lato to jedyny czas, gdy spółka może przeprowadzić kompleksowe prace remontowe i modernizacyjne — mówi Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła — Dodatkowo, realizujemy także  działania modernizacyjne na sieciach, które poprawią z kolei efektywność systemów ciepłowniczych. Modernizacje przyniosą również korzyści środowiskowe. Dzięki nowym ciepłociągom ograniczone zostaną straty ciepła, co wpłynie na oszczędność i zmniejszenie ilości energii pierwotnej koniecznej do wykorzystania w produkcji – dodaje Maciej Jankiewicz.

To cię zainteresuje: Dostał rachunek za wodę na kwotę ponad 23 tys. zł.

Bezpieczeństwo energetyczne w całym kraju

Jak ważne jest ciepło w zimie, nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego PGE prowadzi prace modernizacyjne we wszystkich 16 miastach, gdzie znajdują się obiekty infrastruktury ciepłowniczej. Zapraszamy na wycieczkę po każdym z nich, aby dowiedzieć się jak przebiega modernizacja.

Lublin, Rzeszów, Toruń i Zielona góra

Lublin transport Wirnika
Lublin transport Wirnika Turbiny fot. | PGE

W Rzeszowie prowadzony jest remont bloku gazowo – parowego, w Toruniu i Zielonej Górze przegląd turbin gazowych. Toruńska turbina typu lotniczego, jedna z dwóch w 6-letniej elektrociepłowni, przechodzi serwisowe badanie. Zielonogórska turbina już na przełomie maja i czerwca została sprawdzona i jest gotowa do sezonu grzewczego. W Lublinie natomiast turbina parowa przechodzi obecnie kapitalny remont. Cykliczne przeglądy i remonty pozwalają na niezawodną pracę turbin przez kolejne tysiące godzin ich pracy.

Czytaj też: Rodzina sokołów zamieszkujących Elektrociepłownie w Lublinie się powiększa

Bydgoszcz przeszła na gaz

Bydgoszczanie w nadchodzącym sezonie grzewczym otrzymają ciepło również z oddanej w lipcu br. nowoczesnej, niskoemisyjnej kotłowni gazowej o łącznej mocy ok. 40 MW. Zastąpiła ona całkowicie kotły węglowe Elektrociepłowni Bydgoszcz I. Jednocześnie z prowadzonymi inwestycjami, aby utrzymać niezawodność dostaw ciepła do czasu oddania nowych jednostek produkcyjnych, w drugiej bydgoskiej elektrociepłowni remontowane są turbozespół i kocioł parowy.

Kraków modernizuje blok energetyczny

Krakowska elektrociepłownia, jako największy producent ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców miasta oraz krakowskich firm i instytucji, modernizuje blok energetyczny wraz z urządzeniami pomocniczymi. W ciągu zaledwie 45 dni wykonano 880 spoin montażowych w bloku energetycznym.

Gdańsk i Gdynia — produkują ciepło w sposób przyjazny dla środowiska.

W gdańskiej elektrociepłowni już w maju rozpoczął się remont jednego z bloków wytwórczych. Oprócz tego dokonywane są niezbędne naprawy w turbinie, pompach, wymiennikach ciepła, które podlegają również dokładnym czyszczeniom. Przegląd Przeszły także instalacje oczyszczania spalin (IMOS) w gdańskiej, gdyńskiej oraz krakowskiej elektrociepłowni, tak by produkcja ciepła była jednocześnie przyjazna dla środowiska.

modernizacje sieci
Elementy sieci Energetycznej poddawane modernizacji | fot. PGE

Wrocław modernizuje kocioł i dwa bloki ciepłownicze

We Wrocławiu prowadzone są modernizacje na dwóch blokach ciepłowniczych, kotle wodnym i  w instalacjach odsiarczania spalin.

Kiedy początek sezonu grzewczego w Lublinie? [SPRAWDŹ]

Kapitalny remont Szczecińskiego bloku ciepłowniczego

W Szczecinie trwa remont kapitalny bloku ciepłowniczego, prowadzone są też prace w Elektrociepłowni Pomorzany. W elektrociepłowni w Kielcach również trwają modernizacje i remonty urządzeń, których celem jest zapewnienie niezawodności urządzeń produkcyjnych.

Infografika o działaniach PGE w Polsce
Infografika o tym co dzieje się w elektrociepłowniach w lecie | materiał PGE

Toruń, Gorzów Wlkp. Gryfin i Siechnice — zmieniają węzły cieplne

Dodatkowo, w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Siechnicach i Gryfinie sieci ciepłownicze wymieniane są na nowoczesne preizolowane, a grupowe węzły cieplne na indywidualne, które są bardziej wydajne. Ponadto w niektórych lokalizacjach przebudowywane są sieci cieplne magistralne, w tym napowietrzne, które zostaną posadowione w gruncie (Zielona Góra), trwa również modernizacja komór cieplnych (Toruń).

Prowadzone inwestycje pochłonął około 380 mln zł.

Ciekawe, czy te modernizacje nie podniosą nam rachunków w sezonie. Dajcie znać co o tym sądzicie w komentarzach.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.