Kiedy początek sezonu grzewczego w Lublinie? [SPRAWDŹ]

Sezon grzewczy 2022/2023. Kiedy będą ciepłe grzejniki?
Sezon grzewczy 2022/2023. Kiedy będą ciepłe grzejniki? | fot. Adobe Stock

Zbliża się moment, w którym w Lublinie rozpocznie się tzw. sezon grzewczy, czyli okres roku kiedy kaloryfery w naszych domach muszą być ciepłe. Kiedy początek sezonu grzewczego w Lublinie?

Ostatnie nieco chłodniejsze dni i noce przypominają nam, że zbliża się czas, kiedy w naszych domach powinny zacząć działać kaloryfery. Sezon grzewczy to pojęcie umowne. To odbiorcy decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone, nie istnieje konkretny termin jego rozpoczęcia. Sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Okres ten zaczyna się zwykle w połowie września i trwa do pierwszej połowy maja.

LPEC gotowe do sezonu grzewczego

„Okres grzewczy 2022/23 w Lublinie jeszcze się nie rozpoczął. Obecnie dostarczamy ciepło głównie na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Dostawa ciepła odbywa się bez zakłóceń, nie otrzymaliśmy również żadnych informacji od zaopatrujących system elektrociepłowni na temat ewentualnych problemów z dostępem do paliwa” – mówi Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy LPEC.

Aktualizacja: Największe spółdzielnie mieszkaniowe rozpoczynają sezon grzewczy. Gdzie są już ciepłe grzejniki?

Według prawa (rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku) sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie mówi się jednak ani o terminie jego rozpoczęcia, ani zakończenia. W praktyce grzanie rozpoczyna się we wrześniu lub październiku.

Zobacz także: Przerwa w dostawie ciepła w Lublinie. Gdzie nie będzie ciepłej wody i ogrzewania?

Inwestycje we lubelską sieć ciepłowniczą

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które jest odpowiedzialne za przesył ciepła w Lublinie, w minionym roku zmodernizowało i wybudowało prawie 8 km sieci ciepłowniczych. Ciepło systemowe popłynęło do 46 nowych budynków, a dla kolejnych 72 obiektów wydano dokumenty określające warunki przyłączenia. Poprawiła się równie efektywność systemu ciepłowniczego, straty ciepła osiągnęły najniższy poziom w historii lubelskiego systemu ciepłowniczego.

„W naszej strategii rozwoju wyznaczyliśmy dwa zasadnicze priorytety inwestycyjne. Są to po pierwsze poprawa bezpieczeństwa dostaw i ograniczanie strat ciepła, po drugie rozbudowa infrastruktury ciepłowniczej we wszystkich kierunkach realizowanej rozbudowy urbanistycznej naszego miasta. Działania te mają bezpośredni wpływ na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i poprawę jakości powietrza w Lublinie” – wyjaśnia Marek Goluch, prezes zarządu LPEC.

Nakłady inwestycyjne w minionym roku zamknęły się kwotą blisko 31 mln zł. Wśród największych zadań inwestycyjnych można wymieniać: przebudowę sieci w rejonie ul. Długosza i Popiełuszki, ul. Jana Pawła II i Radości, ul. Kredowej i Wapiennej, modernizację istniejącej sieci oraz budowę nowych odcinków sieci i przyłączy w rejonie ul. Zemborzyckiej i Południowej, rozbudowę sieci w rejonie ul. Firlejowskiej oraz ul. Orkana i Hetmańskiej.

„Wśród przyłączonych obiektów dominowały wielorodzinne budynki mieszkaniowe, które stanowiły 70 proc. nowych przyłączeń. Pozostałe to budynki użyteczności publicznej oraz budynki usługowe. Największe inwestycje przyłączeniowe w 2021 roku to m.in.: budynki mieszkalne przy ul. Franczaka Lalka, Skalskiego, Koralowej, Kwarcowej, Grabskiego oraz Startowej, hotel przy ul. Dolnej 3 Maja, obiekty Szpitala SPSK 1 przy ul. Staszica, budynek Pedagogiki UMCS przy ul. Głębokiej, budynek Centrum Pogotowia Ratunkowego przy ul. Wojciechowskiej” – wymienia Teresa Stępniak-Romanek. I dodaje: „Łączna wartość zamówionej mocy cieplnej nowoprzyłączonych budynków na rynku pierwotnym wyniosła 9,5 MW”.

Na przyłączenie do sieci ciepłowniczej zdecydowali się również właściciele budynków korzystających dotychczas z indywidualnych źródeł ogrzewania, m.in. Zespół Szkół Transportowo – Komunikacyjnych, MOPR, piekarnia oraz Komenda Miejska Straży Pożarnej przy ul. Zemborzyckiej, kamienice przy ul. Kowalskiej, Konopnickiej oraz Niecałej. Łącznie 13 budynków o zamówionej mocy cieplnej 2,2 MW.

W sezonie grzewczym 2021/2022 w Lublinie największy popyt na ciepło wśród mieszkańców odnotowano 27 grudnia 2021 roku, gdy średniodobowa temperatura wyniosła -9,44 st. C. Tego dnia LPEC w odpowiedzi na zapotrzebowanie dostarczył 28 tys. GJ ciepła – tyle ile potrzeba do podgrzewu ciepłej wody dla całego miasta przez 10 dni. Ilość dostarczonego ciepła od października 2021 do kwietnia 2022 wyniosła 3,89 mln GJ.

Kiedy zostaną włączone kaloryfery w Lublinie?

Elektrociepłownie, od których LPEC kupuje ciepło, produkują ciepło i energię elektryczną przez cały rok kalendarzowy. O tym, kiedy uruchomione zostanie ogrzewanie u poszczególnych odbiorców, decyduje zarządca danej wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Węzły cieplne LPEC wyposażone są w urządzenia automatyki pogodowej, które regulują dostawę ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. Dodatkowo odcinają dostawę ciepła, kiedy temperatura na zewnątrz wzrośnie do określonego poziomu – najczęściej jest to 12 lub 15 stopni. I odwrotnie jeśli temperatura spadnie, ciepło automatycznie znowu popłynie do kaloryferów.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.