PGE Dystrybucja zakończyła ważną dla regionu inwestycję. Zwiększy potencjał przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci

Rozbudowana rozdzielnia GPZ Budzyń w Kraśniku
Rozbudowana rozdzielnia GPZ Budzyń w Kraśniku | fot. PGE Dystrybucja

Lubelski oddział PGE Dystrybucja zakończył modernizację stacji GPZ Budzyń w Kraśnika. Inwestycja, której koszt wyniósł blisko 4,5 mln zł, przyniosła liczne korzyści, takie jak bardziej efektywne wykorzystanie energii generowanej przez farmę wiatrową w Dąbrowie-Bór, zwiększenie stabilności dostaw energii elektrycznej oraz zmniejszenie awaryjności sieci.

Inwestycja PGE za blisko 4,5 mln zł oddana do użytku

Przebudowę stacji GPZ Budzyń w Kraśniku rozpoczęto w połowie 2022 roku. Modernizacja stacji miała na celu stworzenie możliwości przyłączenia nowych źródeł odnawialnych poprzez zapewnienie miejsca w budynku technologicznym na dodatkowe pola liniowe 110 kV. Dzięki tej inwestycji, region ma szansę na dalszy rozwój energetyki odnawialnej, co przyniesie korzyści zarówno lokalnej społeczności, jak i przedsiębiorstwom.

Inwestycja polegała na rozbudowie rozdzielni 110 kV i była bezpośrednio związana z realizacją umowy przyłączeniowej dla farmy wiatrowej o mocy 24,15 MW. Farma ta, składająca się z siedmiu turbin wiatrowych o mocy 3,45 MW każda, dostarcza energię odnawialną mieszkańcom Kraśnika i okolic. Rozbudowa stacji GPZ Budzyń umożliwiła nie tylko zwiększenie potencjału przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci, ale także znacząco podniosła stabilność dostaw energii elektrycznej w regionie.

Zobacz także: Wielka farma wiatrowa powstaje pod Kraśnikiem. Turbiny wiatrowe są widoczne z wielu kilometrów

Nowoczesne rozwiązania

W ramach modernizacji zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają szybszą lokalizację uszkodzonych odcinków linii oraz usprawniają konieczne naprawy sieci dystrybucyjnej. – „Efektywne wykorzystanie energii generowanej z OZE podnosi bezpieczeństwo energetyczne odbiorców oraz zwiększa szanse na rozwój lokalnej przedsiębiorczości i usług” – powiedział Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

Jednym z kluczowych elementów inwestycji była rozbudowa istniejącej rozdzielni typu GIS o kolejne pole liniowe 110 kV. W tego typu rozdzielnicy elektrycznej, jako medium izolacyjne, stosowany jest gaz o specjalnie dobranych parametrach, co pozwala na zachowanie ciągłości pracy urządzeń. Dzięki zastosowanej technologii i konstrukcji rozdzielni, cała przebudowa mogła być przeprowadzona bez dodatkowych wyłączeń sieci. Jest to szczególnie istotne dla odbiorców indywidualnych oraz pobliskich przedsiębiorstw.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.