Perseidy 2022. Już dziś noc spadających gwiazd. O której godzinie deszcz meteorów?

Perseidy w nocy z 12/13 sierpnia 2022
Perseidy w nocy z 12/13 sierpnia 2022 | fot. Maciek Maciejewski

Maksimum aktywności roju Perseidów przypada w nocy z piątku na sobotę. To wydarzenie potocznie nazywane jest nocą spadających gwiazd. Jeśli pogoda dopisze, będzie można podziwiać piękne maksimum roju Perseidów.

Perseidy w nocy z 12 na 13 sierpnia

W okresie lata aktywne są różne roje meteorów. Najintensywniejszy z nich, czyli Perseidy, wywodzi nazwę od gwiazdozbioru Perseusza. Meteory sprawiają wrażenie, jakby nadlatywały z tego gwiazdozbioru (w pobliżu Barana i Byka na nocnym niebie).

Perseidy, a więc deszcz meteorów spadający z punktu w gwiazdozbiorze Perseusza, związane są z kometą 109p/Swift-Tuttle, która okrąża Słońce mniej więcej co 133 lata. Obecnie kometa znajduje się około 35 stopni na południe i około 42 jednostki astronomiczne od Słońca. Nie jest widoczna w żadnym teleskopie, ale będzie można ją obserwować nie tylko za pomocą przyrządów optycznych, ale również gołym okiem, gdy powróci w pobliże Słońca w… 2126 roku.

Nam pozostaje zatem podziwiać pozostałości komety – Perseidy – które miłośnicy astronomii mogą obserwować do 17 lipca do 24 sierpnia. Jeden lub dwa meteory na godzinę można było zobaczyć na początku tego okresu, następnie liczba wzrasta do około pięciu, dziesięciu na godzinę na początku sierpnia. Maksimum Perseidów przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia o godz. 3 nad ranem, a liczba obserwowanych meteorów wyniesie do 6-15 w czasie 2-3 minut.

Niestety, niemal idealnie zbiegnie się on z sierpniową pełnią Księżyca, która wystąpi 13 sierpnia o godz. 3.36. Jasne światło odbijane przez naszego satelitę rozświetli niebo, co utrudni zaobserwowanie deszczu meteorów. Perseidy na nocnym niebie będziemy mogli obserwować – już w mniejszych ilościach – do 24 sierpnia. Do obserwacji Perseidów nie potrzeba lornetki ani teleskopu.

Zobacz szczegóły: Perseidy 2022 – kiedy oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu? Gdzie i jak patrzeć?

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. No szkoda… Księżyc zepsuł wszystko, kilka na godzinę. Dla pasjonatów 🙂