Perseidy 2022 – kiedy oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu? Gdzie i jak patrzeć?

Perseidy 2022. Gdzie, kiedy i jak oglądać spadające gwiazdy?
Perseidy 2022. Gdzie, kiedy i jak oglądać spadające gwiazdy? | fot. Adobe Stock

Perseidy 2022, spadające sierpniowe gwiazdy, to rój meteorów, który można obserwować na niebie od połowy lipca do 24 sierpnia. Noc spadających gwiazd, co roku wyczekiwana przez miłośników astronomii na całym świecie przypadnie z 12 na 13 sierpnia.

Kiedy spadają Perseidy w sierpniu 2022?

Perseidy 2022. Każdy, kto chce przeżyć noc spadających gwiazd, ma w tym tygodniu dobrą okazję. Jednak warunki do zobaczenia meteorów nie są w tym roku szczególnie sprzyjające. Obserwatorzy gwiazd mogą zazwyczaj zobaczyć około 30 do 50 takich meteorów na godzinę.

Chociaż Perseidy są aktywne od 17 lipca, najsilniejsza aktywność rozpocznie się dziś, 9 sierpnia. Oczekiwana przez wielu Noc Perseidów będzie miała miejsce w nocy z 12 na 13 sierpnia. Szczyt deszczu meteorów spodziewany jest około godziny 3 nad ranem w sobotę 13 sierpnia.

Jeśli spojrzysz na wschód na czyste niebo, zobaczysz kilka spadających gwiazd. Ale możesz również dostrzec świecące cząsteczki przed i po weekendzie. Najlepszą porą na ich zobaczenie jest godzina od 22:00 do 4:00.

Jeśli chcesz oglądać spadające Perseidy w nocy z piątku na sobotę, 12-13 sierpnia 2022 r., w Noc Perseidów, powinieneś wiedzieć, że tej nocy będzie również pełnia Księżyca. Jego blask zdecydowanie ograniczy liczbę spadających gwiazd, którą będziemy w stanie dostrzec. Niemniej jednak warto spojrzeć w nocne niebo (tylko ze względu na pełnię księżyca).

Co powinieneś wiedzieć o Perseidach?

Czym są Perseidy?

Perseidy to maleńkie cząstki z komety 109P/Swift-Tuttle, która krąży wokół Słońca (okrążenie zajmuje 133 lata). W drodze wokół Słońca Ziemia zawsze przecina ślad pyłu komety odkrytej w 1862 roku na początku sierpnia. Szybkie cząstki z kosmosu przekazują część swojej energii cząsteczkom powietrza w ziemskiej atmosferze, które są ogrzewane i emitują światło — klasyczne spadające gwiazdy.

Jak szybkie są spadające gwiazdy?

Z prędkością 60 kilometrów na sekundę, czyli 216 000 kilometrów na godzinę, Perseidy są dość szybkimi obiektami. Przy tej prędkości podróż z Ziemi na Księżyc zajęłaby tylko dziewięćdziesiąt minut.

Najważniejsze wskazówki do obserwacji Perdeisów

Najważniejsze wskazówki na noc spadającej gwiazdy to:

 • Obserwuj noc spadających gwiazd w miejscu o jak najmniejszym oświetleniu.
 • Daj swoim oczom 15 do 20 minut na przystosowanie się do ciemności, aby lepiej widzieć spadające gwiazdy. Unikaj patrzenia na wyświetlacze, takie jak telefony komórkowe lub inne źródła światła.
 • Sprawdź prognozę pogody, ponieważ w nocy może być chłodno, nawet latem. Zabierz ze sobą odpowiednią odzież.
 • Spadające gwiazdy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na niebie, ale gdy warkocz pyłu przechodzi przez Ziemię, powstaje pozorne źródło (promieniowanie). Jest to konstelacja Perseusza, która wschodzi około godziny 10 rano na północnym wschodzie.
 • Najwygodniejszym sposobem na cieszenie się nocą spadających gwiazd jest leżenie.

Kalendarz spadających gwiazd: Więcej spadających gwiazd roku

Chociaż Perseidy są uważane za szczególnie intensywny deszcz spadających gwiazd, są inne okresy w ciągu roku, kiedy spadające gwiazdy występują częściej. Najważniejsze daty to:

 • Styczeń – Kwadrantydy (4.01)
 • Kwiecień – Lyrids (22.04-23.04)
 • Maj – Eta Aquariids (6-7.05)
 • Sierpień – Perseidy (12-13.08)
 • Październik – Drakonidy (8-9.10)
 • Październik – Orionidy (21-22.10)
 • Listopad – Leonidy (17-18.11)
 • Grudzień – Geminidy (14-15.12)
 • Grudzień – Ursids (22-23.12)

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.