Otwarcie skweru im. Marii Urban-Mieszkowskiej w Lublinie

Skwer im. Marii Urban-Mieszkowskiej
Skwer im. Marii Urban-Mieszkowskiej | fot. Materiały prasowe

W piątek, 24 maja, o godz. 13.00 odbędzie się uroczyste otwarcie skweru im. Marii Urban-Mieszkowskiej przy ul. Nowogródzkiej w Lublinie. Wydarzenie obejmuje odsłonięcie tablic z nazwą skweru oraz tablicy pamiątkowej dedykowanej wybitnej malarce.

Program uroczystości

  • Rozpoczęcie hejnałem Miasta Lublin
  • Laudacja i odczytanie uchwały Rady Miasta Lublin
  • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
  • Złożenie kwiatów
  • Przemówienia okolicznościowe

Kim była Maria Urban-Mieszkowska?

Maria Urban-Mieszkowska (1929–2000) była wybitną malarką, aktorką i scenografką związaną z Lublinem. Znana z malarstwa ściennego, polichromii kościelnych i renowacji obrazów, mieszkała i pracowała przy ul. Nowogródzkiej. Jej twórczość podkreślała unikalną atmosferę Lublina.

Nowy zielony zakątek w dzielnicy Rury

Nowo urządzony skwer będzie zielonym miejscem do odpoczynku w środku osiedla. Został uzupełniony o nowe nasadzenia i wyposażony w tablice informacyjne, w tym tablicę z nazwą skweru oraz tablicę z życiorysem i portretem malarki, umieszczoną pośrodku kwietnej rabaty.

Roślinność została dobrana tak, aby kolorystyka nawiązywała do radosnego, barwnego stylu prac malarskich artystki. Głównym elementem skweru jest kompozycja z kwitnących bylin oraz krzewów liściastych, takich jak jeżówka purpurowa, szałwia omszona, trzmielina oskrzydlona i dereń świdwa.

Lokalizacja

Skwer znajduje się przy ul. Nowogródzkiej, między ul. Grażyny a ul. Pana Tadeusza.

Jakie są Twoje wspomnienia związane z Marią Urban-Mieszkowską lub jej twórczością? Podziel się nimi w komentarzach!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.