Oświadczenie o prawach autorskich opublikowane na facebookowym profilu. Niczego tym nie zmienimy

W ostatnich dniach Facebook zmienił swój regulamin i każdy użytkownik w powiadomieniach otrzymał informację. Spora część użytkowników jest przekonana, że wklejając na swój profil formułkę „Oświadczam, że…” uchroni się przed przekazaniem praw autorskich Facebook’owi. Czy to coś daje?

Odpowiedź jest prosta: nie

Wklejenie formułki ma rzekomo zapobiec i uchronić przed komercyjnym wykorzystywaniem zawartości naszych profili. Po Facebooku krążyły i nadal krążą długie i poważnie wyglądające oświadczenia dotyczące praw autorskich.

FRAGMENT OŚWIADCZENIA

W odpowiedzi na nową politykę Facebooka informuję, że z dniem dzisiejszym (data) wszystkie moje dane personalne i fotografie, filmy itd. są obiektami moich praw autorskich (zgodnie z Konwencją Berneńską).
W przypadku komercyjnego wykorzystania wszystkich, wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest pisemna zgoda!
FB jest teraz firmą publiczną.

Dalej czytamy o tym, że wszystko, co wrzucimy na swój profil może być automatycznie wykorzystane przez Facebooka. Chyba że opublikujemy to oświadczenie.

FRAGMENT OŚWIADCZENIA

Dlatego też, wszystkim użytkownikom tego portalu społecznościowego, zaleca się umieszczenie na swoich stronach podobnych «powiadomień o prywatności», inaczej (jeżeli powiadomienie nie było opublikowane na stronie chociaż raz), automatycznie pozwala się na dowolne wykorzystanie danych z Waszej strony, Waszych zdjęć i informacji, opublikowanych w wiadomościach na profilu Waszej strony.
Każdy, kto czyta ten tekst może skopiować go na swój profil FB.
Dzięki temu będzie chroniony ustawą o prawach autorskich.
art. 190a § 2 kodeksu karnego.

Wszystkie kwestie związane z prywatnością i prawami autorskimi do wrzucanych na swój profil materiałów dokładnie określa regulamin Facebooka. Nie przypominasz sobie, żebyś go akceptował? Nie martw się, Facebook o wszystko zadbał i zrobiłeś to podczas zakładania konta. Wrzucenie zdjęcia lub filmu do serwisu społecznościowego jest równoznaczne z przyznaniem praw do ich wykorzystania Facebookowi.

REGULAMIN FACEBOOKA

Użytkownik przyznaje nam niewyłączną, zbywalną, obejmującą prawo do udzielania sublicencji, bezpłatną, światową licencję zezwalającą na wykorzystanie wszelkich publikowanych przez siebie treści objętych prawem własności intelektualnej w ramach serwisu Facebook lub w związku z nim (Licencja IP).

Facebook wyraźnie zaznacza, że wrzucenie czegokolwiek na swój profil nie wiąże się z utratą osobistych praw autorskich, czyli tego, że przy wykorzystaniu naszych materiałów musi być zaznaczone jego autorstwo.

fot. spottedlublin.pl

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.