Osoby zaszczepione nie są uwzględniane w limitach od 1 grudnia. Kto to weryfikuje?

kobieta w maseczce w galerii handlowej
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Rząd wprowadził nowe obostrzenia, które obowiązują od 1 grudnia. Zmieniony został m.in. limit osób w centrach handlowych i sklepach, kościołach oraz imprezach masowych. Z obowiązujących limitów są wyłączone osoby zaszczepione przeciw Covid-19.

Osoby zaszczepione a limity

Przypomnijmy, że od 1 grudnia obowiązują nowe limity osób. Dotyczą one m.in. wielkopowierzchniowych sklepów, kościołów oraz restauracji. Dokładniej o nowych limitach, gdzie obowiązują, przeczytasz tu: Nowe obostrzenia od dziś. Co się zmienia 1 grudnia? Limity w sklepach, w kościele

„Do nowych limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19” – poinformował rząd w komunikacie dotyczącym nowych obostrzeń.

Kto i w jaki sposób zweryfikuje, czy jesteśmy czy też nie zaszczepieni przeciw koronawirusowi. O to postanowiliśmy dopytać Ministerstwo Zdrowia, który odpowiada za wprowadzone obostrzenia.

„Za przestrzeganie limitu osób wynikającego z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. […], odpowiedzialny jest organizator wydarzenia/właściciel hotelu czy restauracji. To do jego zadań i obowiązków należy weryfikacja osób uczestniczących w organizowanym wydarzeniu w zakresie obowiązującego limitu osób” – mówi Jarosław Rybarczyk z biura prasowego Ministerstwa Zdrowia

„Z drugiej strony osoba, która chce wziąć udział w wydarzeniu i twierdzi, że ma taki przywilej, takie prawo, by nie być liczonym do obowiązujących limitów, musi to udowodnić i wykazać. To po stronie tej osoby istnieje konieczność udowodnienia, że jest zaszczepiona albo posiada unijny certyfikat Covid-19 UCC” – zaznacza Rybarczyk.

„W przypadku braku zgody na podanie takiej informacji przez osobę, która chce uczestniczyć w wydarzeniu, osoba taka traktowana winna być jako osoba niezaszczepiona” – dodaje.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.