Nowe obostrzenia od dziś. Co się zmienia 1 grudnia? Limity w sklepach, w kościele

galeria handlowa felicity lublin klienci maseczki
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W środę, 1 grudnia w całym kraju weszły nowe obostrzenia sanitarne. Będą one obowiązywać do 17 grudnia. Co dokładnie się zmienia?

Nowe przepisy obowiązują od środy 1 grudnia. Dotyczą m.in. wielkopowierzchniowych sklepów, kościołów oraz restauracji.

Czytaj także: Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Limity w hotelach, restauracjach, kościołach i siłowniach

Jakie obostrzenia od 1 grudnia?

Kwarantanna dla przylatujących do Polski

Od 1 grudnia osoby, które rozpoczęły podróż z terytorium Republiki Botswany, Królestwa Eswatini, Lesotho, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki albo Republiki Zimbabwe, muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Nie zwolni z niej negatywny wynik testu na koronawirusa.

Także podróżni z krajów spoza strefy Schengen będą objęci kwarantanną wydłużoną do 14 dni. Oni jednak będą mogli być z niej zwolnieni na podstawie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Nowe limity osób

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. zmienią się też limity osób m.in. w restauracjach, hotelach, obiektach sportowych czy kościołach.

Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, wesołe miasteczka, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia)

Zgromadzenia, wesela, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).

Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).

Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, kasyna, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy, galerie handlowe, domy i ośrodki kultury, pokoje zagadek, sale zabaw, biblioteki– 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2)

Do liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Jak kiedyś będzie motywacja i wyjdziemy na ulicę. Będzie to czas walki o wolność za to warto iść siedziec z dumą bez pokory.