Osiedle w Lublinie chce ograniczyć parkowanie przyjezdnym. Wprowadza swoją strefę płatnego parkowania

parkomat płatne parkowanie
Parkomat | fot. Dominik Wąsik

Spółdzielnia mieszkaniowa odpowiedzialna za bloki na lubelskim osiedlu Kruczkowskiego wprowadza całodobową strefę płatnego parkowania. Po co? Żeby nie parkowali tam kierowcy, którzy nie są mieszkańcami osiedla.

Płatne parkowanie na osiedlu Kruczkowskiego w Lublinie

Każdy mieszkaniec większego osiedla z pewnością wie, jak trudno jest czasem znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu. Czasem wiąże się to z kilkunastominutowym krążeniem po uliczkach, czyhaniem na to, aż ktoś zwolni miejsce, a także długimi spacerami od parkingu do mieszkania. Mieszkańcy dzielnicy Kruczkowskiego w Lublinie borykają się z tym problemem od dłuższego czasu.

Ich zdaniem jednak najpoważniejszą przyczyną nie jest za duża liczba aut samych lokatorów, a osoby przyjezdne, które często zostawiają auta. Takie osoby zostawiają samochód czasem na kilka dni pod blokami mieszkańców, którzy potem mają spore trudności z parkowaniem. To właśnie dlatego spółdzielnia stworzyła pomysł całodobowej prywatnej strefy parkowania pod blokami.

Strefa płatnego parkowania na os. Kruczkowskiego zostanie uruchomiona 1 grudnia, ale opłaty będą pobierane dopiero od 31 grudnia. Strefa obejmie całe osiedle ograniczone ulicami Zemborzycką, Herberta i planowanym przedłużeniem ul. Smoluchowskiego. Zarządzaniem parkingiem zajmie się dobrze znana kierowcom firma EuroPark, której parkomaty stoją przed większością lubelskich sklepów.

Zobacz także: Ważne zmiany w SPP. Zmiana granic, darmowe parkowanie dla krwiodawców, a „mandat” za brak biletu przyniesie listonosz

Pierwsza godzina parkowania za darmo, każda kolejna 5 zł

Pierwsza godzina parkowania na osiedlu Kruczkowskiego będzie darmowa. Za każdą kolejną rozpoczętą godzinę kierowcy będą musieli zapłacić 5 złotych. Zapominalscy kierowcy za brak biletu parkingowego zapłacą 150 zł, chyba że uiszczą opłatę dodatkową w terminie do 7 dni — wtedy kwota ta wyniesie 100 zł.

Parkowanie na terenie osiedla będzie płatne przez 24 godziny na dobę. W regulaminie znalazły się jednak zapisy, kiedy postój będzie darmowy:

  • Od godziny 13:00 w sobotę do godziny 20:00 w niedzielę
  • Dni ustawowo wolne od pracy w godzinach 0:00-20:00

Abonament dla mieszkańców

Mieszkańcy osiedla Kruczkowskiego mogą starać się o uzyskanie specjalnego abonamentu dla mieszkańca. Uprawnia on do parkowania na terenie osiedla przez całą dobę. Na jeden lokal mieszkańcy wydawane będą maksymalnie 2 bezpłatne abonamenty. Właściciele lokali użytkowych i najemcy otrzymają po jednym abonamencie na lokal.

Warunkiem uzyskania abonamentu dla mieszkańca jest osobiste złożenie przez właściciela lub najemcę lokalu wniosku w administracji osiedla przy ul. Herberta 22 oraz przedstawienie:

  • aktualnego ubezpieczenia OC pojazdu,
  • dowodu rejestracyjnego z aktualnym pozytywnym badaniem technicznym pojazdu,
  • umowy najmu w przypadku ubiegania się o abonament dla najemcy lokalu,

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Mieszkam na tym osiedlu i uważam, że to poroniony pomysł który tylko utrudni nam życie. Pewnie chodzi o to żeby dać zarobić firmie obsługującej parkometry. Układziki i tyle w temacie.

  2. Bardzo dobrze, mieszkam na osiedlu a część miejsc permanentnie zastawiona przez pracowników szpitala i jednostki wojskowej plus do tego niektórzy mieszkańcy prowadzili pod blokiem komis samochodowy. Temat wałkował się od kilku lat, na początku były planowane szlabany ale są to gigantyczne koszty plus cały czas się psują lub są uszkodzone (specjalnie lub nie). Parkomaty wprowadzane są wszędzie: galeria, markety, budynki mieszkalne, strefy miejskiego parkowania itp. Niezadowoleni są chyba tylko ci którzy mają więcej niż 2 samochody. A teorie spiskowe można dorobić do wszystkiego (żadna firma nie zrobi tego bezpłatnie a nie słychać żeby jacyś aktywiści osiedlowi oferowali się pilnować miejsc do parkowania za darmo).