Ważny temat? Prześlij newsa!

Opryski trawników szkodzą psom i kotom. Po naszej interwencji podjęto decyzję o rezygnacji z oprysków

Spotted Lublin

Ładny chodnik czy zdrowie psa? Co jest ważniejsze? Zgłosiła się do nas zaniepokojona czytelniczka, informując o zaplanowanych na najbliższe dni opryskach na osiedlu Szymanowskiego w Lublinie. Po naszej interwencji zapadła decyzja o rezygnacji z oprysków. Mieszkańcy obawiają się o zwierzęta Zabiegi z użyciem preparatów chemicznych zawsze wzbudza­ją niechęć mieszkańców, zwłaszcza właścicieli czworonogów i rodziców małych […]

Ładny chodnik czy zdrowie psa? Co jest ważniejsze? Zgłosiła się do nas zaniepokojona czytelniczka, informując o zaplanowanych na najbliższe dni opryskach na osiedlu Szymanowskiego w Lublinie. Po naszej interwencji zapadła decyzja o rezygnacji z oprysków.

Mieszkańcy obawiają się o zwierzęta

Zabiegi z użyciem preparatów chemicznych zawsze wzbudza­ją niechęć mieszkańców, zwłaszcza właścicieli czworonogów i rodziców małych dzieci. Wiosną lokatorzy często interweniują w ad­ministracjach osiedli, domagając się zaniechania takich praktyk. Trudno się dziwić. Często do zabiegów stosowano roundup. To niezwy­kle skuteczny, ale owiany wątpliwą sławą preparat, zwany herbicydem totalnym.

Tak jest i tym razem. Chodzi dokładnie o osiedle Szymanowskiego na Czechowie. W tej sprawie do naszej redakcji napisała jedna z czytelniczek, prosząc o interwencję.

„Uwaga! Spółdzielnia Czechów os. Szymanowskiego znowu chce truć zwierzęta i użyć środka o nawie roundup. Kilka lat temu spółdzielnia nawet nie informowała o pryskaniu i wiele psów się zatruło” – alarmuje czytelniczka Agnieszka, która nadesłała zdjęcie kartki wywieszonej na jednej z klatek schodowych bloku na terenie osiedla.

„Administracja osiedla K. Szymanowskiego informuje, że na terenie osiedla w dniach 11-12.05.2023 r. będzie przeprowadzony oprysk przeciw chwastom. Zabiegom zostaną poddane obrzeża wzdłuż chodników i opaski wokół budynków. Właścicieli zwierzaczków prosi się o przypilnowanie swoich pupili” – czytamy.

Co na to administracja spółdzielni?

W tej sprawie skontaktowaliśmy się ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Czechów”. Zadaliśmy pytanie o dokładną nazwę środka, który zostanie wykorzystany do oprysków, oraz czy na czas wykonania oprysków poszczególne tereny zostaną wyłączona z użytku do czasu całkowitego wyschnięcia oprysku na powierzchni roślin.

„Stosowane przez nas środki do zwalczania uporczywych chwastów znajdują się w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środki użytkowane są zawsze zgodnie z etykietą – instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska” – czytamy w odpowiedzi SM „Czechów”.

„Opryski wykonywane są przez osoby do tego uprawnione, posiadające aktualne na czas wykonywania zabiegów zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin oraz w miejscach dopuszczonych w etykiecie, czyli pobocza dróg, drogi, ścieżki dla pieszych, chodniki, bruk, jak również inne stałe konstrukcje o twardych lub półprzepuszczalnych powierzchniach, na których ma miejsce niepożądany silny wzrost chwastów i konieczne jest ich całkowite wyeliminowanie” – czytamy dalej.

Rezygnują z oprysków po naszej interwencji

„W związku z interwencją mieszkańców, Administracja podjęła decyzję o rezygnacji z wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin na terenie os. K. Szymanowskiego” – informuje przedstawiciel SM „Czechów”.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

3 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emiś
1 rok temu

Serio? Pieski się potrują? To może mieszkańcy osiedla sami wezmą narzędzia i zwalcza chwasty?
Przecież na jakiś czas można pójść gdzieś indziej wyprowadzić te zwierzęta na spacer. Nie ma obowiązku chodzić wokół bloku.
Uważam, że środek powinien zostać użyty.

mieskaniec
1 rok temu

Bardzo dobra decyzja, randap jest trujący i rakotwórczy. Nie bez powodu zakazany w wielu krajach. To nie tylko zagrożenie dla zwierząt ale i dla ludzi.

mark
1 rok temu

Emiś 11 mają 2023
Może i racja pod warunkiem, że SM powiadomi wcześniej o terminie, rejonie i nazwie środka, który zostanie użyty.
Poza tym rejon skażony i niebezpieczny powinien zostać w sposób WYRAŹNY oznaczony i wyłączony z użytku!

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check