Ważny temat? Prześlij newsa!

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie”

Podczas oprowadzania osoby zwiedzające nie tylko poznają szerszy kontekst wystawy i poszczególnych dzieł, będzie to też okazja, aby zadać nurtujące pytania czy opowiedzieć o swoich przemyśleniach i doświadczeniach. Jaka refleksja płynie z namysłu nad najważniejszymi wartościami chrześcijańskimi? Jak kształtowany jest wizerunek kobiet w Kościele? Jakie wspomnienia z katechezy prezentuje na wystawie artystka Paulina Mazurek? Na […]

Widok z wystawy Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie

Widok z wystawy Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie | Fot. Emilia Lipa

Podczas oprowadzania osoby zwiedzające nie tylko poznają szerszy kontekst wystawy i poszczególnych dzieł, będzie to też okazja, aby zadać nurtujące pytania czy opowiedzieć o swoich przemyśleniach i doświadczeniach.

Jaka refleksja płynie z namysłu nad najważniejszymi wartościami chrześcijańskimi? Jak kształtowany jest wizerunek kobiet w Kościele? Jakie wspomnienia z katechezy prezentuje na wystawie artystka Paulina Mazurek? Na te pytania odpowie Krystian Kamiński, kurator wystawy „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie”, którą można oglądać w Galerii Labirynt.

Osobista droga, uniwersalizm doświadczeń

Wystawa prezentuje osobistą drogę autorki poprzez retrospekcję procesu jej wychowywania w wierze katolickiej. Artystka korzysta z chrześcijańskich motywów ikonograficznych, miksując je z osobistymi archiwalnymi materiałami wizualnymi, dzięki czemu zyskują one nowy charakter.

Materiały użyte do wykonania prac i aranżacji wystawy są pełne symboliki, nawiązują nie tylko do wyposażenia świątyń, ale też do sakrobiznesu. Kampowo pojawia się tu choćby bursztyn, baranek czy maryjny niebieski płaszcz. Zestawienie tych elementów nadaje im nowy wydźwięk, a przyjęty sposób obrazowania pozwala spojrzeć na poruszany temat z dystansu, ujmując szerszy kontekst zjawisk.

Punktem wyjścia prezentowanych asamblaży są zeszyty do religii, których fragmenty zostały zestawione z pracami w charakterze podpisów. Napisane dziecięcym pismem brokatowe tytuły katechez głoszą poważne prawdy, których dzieci uczą się w szkole w procesie edukacji religijnej.

Artystka odnosi się do nauczanych treści, sposobu ich przekazywania oraz roli instytucji Kościoła jako takiej, która oddzielona zostaje od pojmowania wiary. Lekcje religii i uczestnictwo w życiu Kościoła to doświadczenia, które są znane dużej części polskiego społeczeństwa, wychowanego w wierze katolickiej. Dlatego też wystawa ma charakter nie tylko osobisty, lecz również uniwersalny.

Jak mówi sama artystka: „Rewiduję słowa, jakimi mówiono do mnie jako dziecka, i to, co mi wpajano. Jednocześnie zastanawiam się, co mogę dla siebie zostawić z religii. Co jest moje, a co jest wyuczone i narzucone”.

Miłość, pokój, jedność, przebaczenie

Prace pokazują pogłębioną refleksję na temat najważniejszych wartości chrześcijańskich – miłości, pokoju, jedności i przebaczenia; oraz ich obecności (lub braku) we współczesnym Kościele, a także zwracają uwagę na to, w jaki sposób są przekazywane dzieciom, i jaki wpływ ma ta nauka na ich kształtowanie.

Ważnymi wątkami są także te, które dotyczą wychowywania dziewczynek i tożsamości kobiet w katolickim środowisku. Warto podkreślić, że wystawa została stworzona z perspektywy kobiety, osoby dorosłej, katoliczki, która uważnie i świadomie patrzy na wychowanie w wierze z perspektywy czasu, rewiduje je i zadaje pytania na temat swojego obecnego miejsca w społeczności kościelnej.

Szczegóły dotyczące wystawy

Kiedy: 8.07.2023 (sobota), godz. 15.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Oprowadzanie odbywa się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: [email protected]. Oprowadzanie tłumaczone na polski język migowy (Ewelina Lachowska) oraz język ukraiński (Volodymyr Dyshlevuk).
Wstęp: w cenie biletu do galerii.
Prowadzenie: Krystian Kamiński, kurator wystawy „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie”.

Wystawa czynna do 1.10.2023 (wt.–niedz., 12.00–19.00)
Zespół kuratorski: Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check