Okulista, optyk, optometrysta i ortoptysta – kto jest kim i do kogo się udać?

badanie wzroku
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Kiedy dosięgają nas problemy ze wzrokiem, pierwszą myślą jest zwykle: czas iść do okulisty. Czy mamy wtedy rację? A może lepiej do optyka, optometrysty czy ortoptysty?

Większość osób wie, czym zajmują się okuliści i optycy, ale co z pozostałymi dwoma specjalnościami? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła nam Wioletta Kondracka optometrysta i ortoptysta z salonów optycznych „Zdrowe Oczy”.

W prewencji wad wzroku oraz korekcji tych już istniejących wad udział bierze czterech reprezentantów specjalności związanych ze wzrokiem. Specjalistami tymi są okulista, optyk, optometrysta i ortoptysta.

„Umiejętność odróżnienia specjalizacji w zakresie diagnostyki i chorób oczu pozwala trafić ze swoim problem od razu w odpowiednie miejsce i zaoszczędzić czas, a przy tym daje pewność, że problem będzie odpowiednio rozpoznany” – mówi Wioletta Kondracka.

Okulista – czym się zajmuje i kiedy go odwiedzić?

Okulistą nazywamy lekarza medycyny specjalizującego się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu. Lekarze okuliści wykonują też badania wzroku na potrzeby dobrania odpowiednich soczewek korekcyjnych.

Okulista może również udzielić pomocy farmakologicznej (dobrać odpowiednie leki i suplementy) lub chirurgicznej (wykonać zabieg w celu usunięcia ciała obcego z oka lub poprawienia wzroku).

Do okulisty można się zgłosić z każdym problemem związanym ze wzrokiem. Zarówno z niedowidzeniem, jak i rozmywaniem się obrazu, zezem, łzawieniem czy pieczeniem oczu oraz innymi dolegliwościami.

Optyk – czym się zajmuje i kiedy go odwiedzić?

Optyk to specjalista w zakresie korekcji wzroku zgodnej z wytycznymi optometrysty, ortoptysty lub lekarza okulisty. Optycy bardzo często są jednocześnie optometrystami i ortoptystami, dzięki czemu mogą oferować kompleksowe usługi w zakresie diagnozowania wzroku i doboru odpowiednich rozwiązań korekcyjnych.

Do optyka należy się udać z receptą na konkretne szkła okularowe lub soczewki i w celu dobrania opraw czy akcesoriów do okularów bądź soczewek.

Optometrysta – czym się zajmuje i kiedy go odwiedzić?

Optometrysta nie jest lekarzem, tylko wysokiej klasy specjalistą z wyższym wykształceniem (Optometria) lub specjalnym podyplomowym szkoleniem z zakresu badania i korygowania wzroku.

Optometrysta ma tytuł magistra lub inżyniera w zakresie Optometrii, lub Optyki Okularowej i może dobrać nam odpowiednie szkła lub soczewki korekcyjne. Do kompetencji tego specjalisty należy też terapia behawioralna (m.in. w przypadku zaburzeń przewodzenia bodźców wzrokowych) i rehabilitacja wzroku.

Do optometrysty wybieramy się wtedy, kiedy chcemy zbadać swój wzrok i dobrać odpowiednie soczewki lub okulary korekcyjne, a jednocześnie nie mamy innych dolegliwości poza pogorszonym wzrokiem.

Sygnałami, że warto udać się do optometrysty może być konieczność mrużenia oczu w celu poprawy widzenia, gorsze widzenie z bliska, z daleka lub po zmroku, a także dwojenie się obrazu. Optometrysta wykona wtedy przesiewowe badanie wzroku i badanie refrakcji, a następnie dobierze odpowiednie soczewki lub zleci konkretne ćwiczenia.

Również optometrysta jest w stanie zdiagnozować zaćmę lub jaskrę.

Ortoptysta – czym się zajmuje i kiedy go odwiedzić?

Ortoptysta musi ukończyć podyplomowe Medyczne Studium. Praca ortoptysty skupia się przede wszystkim na problemach związanych z widzeniem obuocznym i wszelkich zaburzeniach w tym zakresie. Do zadań tego specjalisty należy też diagnozowanie ruchów gałek ocznych, terapia zaburzeń takich jak zez i niedowidzenie.

Kiedy iść do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Mimo iż usługi świadczone przez okulistów i optometrystów różnią się w pewnym zakresie, nie każdy wie, do jakiego specjalisty udać się ze swoim problemem.

Jeśli chodzi o badanie wzroku, to może je wykonać zarówno optometrysta, jak i okulista, i oba te badania będą na równie wysokim poziomie. Odpowiedź na pytanie: czy pójść do okulisty, czy do optometrysty jest możliwa dopiero po określeniu, czy poza niedowidzeniem mamy jakieś inne objawy.

„Jeśli oczy łzawią, pieką, bolą lub na powiekach czy gałkach ocznych pojawiły się jakieś zmiany, to konieczna jest wizyta u lekarza okulisty. Jeżeli natomiast odczuwamy tylko pogorszenie się widzenia, można umówić wizytę u optometrysty” – dodaje Wioletta Kondracka.

Okulista będzie mógł nie tylko zdiagnozować problemy inne niż pogorszenie widzenia spowodowane krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, np. jaskrę czy zaćmę, ale też usunie z oka ciało obce i przepisze odpowiednie leki, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.

Możliwość zbadania wzroku nie tylko w gabinecie okulisty jest szczególnie przydatna teraz, kiedy przez pandemię wszyscy borykamy się z utrudnionym dostępem do opieki medycznej. O wzrok trzeba jednak dbać niezależnie od sytuacji, a teraz nawet szczególnie, dlatego, że więcej czasu spędzamy przed ekranami w związku ze zdalną pracą i nauką.

Pamiętaj – nie można bagatelizować nawet najdrobniejszych sygnałów świadczących o tym, że ze wzrokiem jest coś nie tak. Im wcześniej wdrożymy odpowiednie działania, tym lepiej.

Pomocy w przygotowaniu artykułu udzieliła:

Wioletta Kondracka – właścicielka salonów optycznych Zdrowe Oczy
Dyplomowany optyk, optometrysta i ortoptysta

Adresy salonów optycznych Zdrowe Oczy:

– Lublin, ul. Nadbystrzycka 3, tel. 571-210-102

– Łęczna, ul. Szkolna 8a, tel. 690-141-818

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.