Praca i nauka zdalna niszczą wzrok. Rozmowa z optometrystą Wiolettą Kondracką

praca przed komputerem oczy ból
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Przez epidemię choroby Covid-19 życie każdego z nas zostało niemal wywrócone do góry nogami. Dzieci i młodzież są zmuszone do przejścia na naukę w domu, a wielu dorosłych zaczęło pracować zdalnie.

O skutkach pracy zdalnej i zapobieganiu problemom ze wzrokiem rozmawiamy z dyplomowanym optykiem, optometrystą i ortoptystą Wiolettą Kondracką, właścicielką salonów optycznych „Zdrowe Oczy” w Lublinie i Łęcznej.

Praca i nauka zdalna wpływają negatywnie na nasze oczy

Wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem komputera bardzo mocno oddziałuje na nasz wzrok i to oddziaływanie jest niestety negatywne. Napięcie akomodacyjne oczu wzrasta, a częstotliwość mrugania jest mniejsza, niż powinna.

Suchość, pieczenie i zaczerwienienie oczu (syndrom widzenia komputerowego) spowodowane niewystarczającym nawilżeniem gałek ocznych to jednak tylko preludium do poważniejszych objawów.

czerwone przekrwione piekące oczy
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Po jakimś czasie może dojść do pojawienia się przykurczu akomodacyjnego, bólów głowy, ogólnego pogorszenia samopoczucia, rozmywania obrazu lub jego dwojenia się, a także rozwinięcia wady wzroku lub jej pogłębienia.

Za problemy ze wzrokiem większość osób obwinia tzw. światło niebieskie, ale to zagadnienie jest bardzo złożone, i jak tłumaczy Wioletta Kondracka:

„Światło niebieskie pełni w naszym procesie widzenia szczególną rolę. Dobrą stroną światła niebieskiego jest to, że reguluje ono dobowy rytm biologiczny, kontroluje produkcję melatoniny i zmianę wielkości źrenicy, a także warunkuje rozróżnianie kolorów. Uważa się, że światło niebieskie wpływa też na nasze dobre samopoczucie” – tłumaczy Wioletta Kondracka, właścicielka salonów optycznych „Zdrowe Oczy”.

„Niestety ta druga – zła strona – ma wyniszczające działanie na siatkówkę. Światło niebieskie dociera do dna oka, nie napotykając żadnych przeszkód i powodując destrukcję fotochemiczną. Ten fotochemiczny mechanizm niszczenia siatkówki jest najbardziej podstępny z wszystkich uszkodzeń wywołanych światłem, ponieważ może trwać latami, nie dając żadnych objawów” – wyjaśnia.

Higiena pracy i nauki przy komputerze

Podczas pracy przy komputerze przynajmniej raz na godzinę należy zrobić krótką przerwę i pozwolić oczom odpocząć. Dobrą praktyką jest podejście do okna, spojrzenie w dal – najlepiej na zieleń i umożliwienie naszym oczom relaksacji.

okno zieleń drzewa las
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Podczas pracy lub nauki przy komputerze wpatrujemy się w obiekty położone blisko, tymczasem nasze oczy powinny równie często patrzeć w dal i warto korzystać z każdej takiej możliwości – podczas przerwy w pracy, w drodze do i z pracy/szkoły czy na zakupach. Kontrolowanie napięcia akomodacyjnego w dużej mierze chroni nasze oczy i relaksuje cały organizm.

Jeśli oczy są suche i czujemy dyskomfort, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawilżających kropli z hialuronianem sodu, a w ekstremalnych sytuacjach kropli ze składnikiem obkurczającym, przy czym trzeba pamiętać, że preparaty „na czerwone oczy” powinny być stosowane doraźnie i tylko przez określony czas.

Pamiętajmy też o mruganiu, które w naturalny sposób nawilży nasze oczy. Mrugać powinniśmy w tempie 15-20 razy na minutę, a jeśli robimy to rzadziej, można przykleić sobie na ramce ekranu karteczkę z przypomnieniem – ten sposób może się wydawać śmieszny lub banalny, ale najważniejsze, że działa.

Nie należy zapominać też o kroju i wielkości fontu ustawionego na komputerze. Badania Vision Ergonomics Research Laboratory pokazują, że spośród wszystkich fontów najbardziej przyjaznym dla oczu jest Verdana 10-12 pkt.

Okulary do komputera – niezbędne, kiedy pracujesz zdalnie

Podczas pracy przy komputerze warto używać okularów z tzw. antyrefleksem i filtrem światła niebieskiego. Okulary ze specjalnymi soczewkami powleczonymi powłoką odblaskową chronią nas przed rażącym światłem, wzmacniają kontrast obrazu i blokują część światła niebieskiego docierającego do oczu.

okulary z antyrefleksem blue block
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

„Dobrze dobrane soczewki utrzymują optymalną ostrość wzroku i strefę komfortowego widzenia w różnych warunkach optycznych oraz w każdym środowisku. Z takich soczewek mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Ważne jednak, by były to soczewki o podwyższonym indeksie, a tym samym o większej gęstości” – dodaje Wioletta Kondracka.

Ćwiczenia wzroku – warto je wypróbować

Oprócz mrugania i patrzenia w dal można ćwiczyć oczy poprzez obracanie gałek ocznych w taki sposób, jakbyśmy chcieli „przewracać oczami”, czyli po okręgu, a także wolno otwierać i zamykać oczy oraz przesuwać wzrok z prawej na lewą.

Dobrym ćwiczeniem – bardziej woli niż ciała – jest rezygnacja z używania smartfona przynajmniej na godzinę przed snem. Może się to wydawać trudne, ale bardzo pozytywnie wpłynie nie tylko na wzrok, lecz także na jakość snu.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W przypadku jakichkolwiek problemów z widzeniem należy się skonsultować z optykiem lub optometrystą i wykonać badanie wzroku. Nigdy nie bagatelizuj zmęczenia oczu, nadmiernej suchości czy rozmycia obrazów – im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla Twojego wzroku.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu składamy podziękowania dla:

Wioletta Kondracka – właścicielka salonów optycznych Zdrowe Oczy
Dyplomowany optyk, optometrysta i ortoptysta

Adresy salonów optycznych Zdrowe Oczy:
– LUBLIN, ul. Nadbystrzycka 3, tel. 571-210-102
– ŁĘCZNA, ul. Szkolna 8a, tel. 690-141-818

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.