Ogromne straty po przejściu trąby powietrznej. Najgorzej jest w Stasinie i Palikijach

DSC 0876
Trwa usuwanie skutków trąby powietrznej, która przeszła nad gminą Wojciechów | fot. KM PSP w Lublinie

Ponad 120 uszkodzonych budynków, zerwane dachy, linie energetyczne i telefoniczne, powalone drzewa. Tak wygląda krajobraz po wtorkowej trąbie powietrznej, która przeszła nad gminą Wojciechów.

Burza była krótka, ale intensywna. W pewnym momencie z nieba zszedł lej, który uderzył w miejscowości znajdujące się w gminie Wojciechów, w powiecie lubelskim. Najniebezpieczniej było w miejscowości Palikije i Stasin. Oberwało się też mieszkańcom Cyganówki, Ignacowa, Olszynki oraz Cyganowa.

Nagranie dzisiejszej trąby powietrznej

W 42 gospodarstwach zostało uszkodzonych 120 budynków. Głównie to uszkodzone dachy, w niektórych zostały całkowicie zerwane. Na miejsce pracuje aktualnie 35 zastępów straży pożarnej i kolejne są w drodze” – informuje kpt. Andrzej Szacoń z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Najpierw żeby strażacy mogli dojechać do tych miejscowości trzeba było usunąć z dróg powalone drzewa, które blokowały przejazd. Wiele drzew uszkodziło również znajdujące się w pobliżu budynki.

DSC 0871
Trwa usuwanie skutków trąby powietrznej, która przeszła nad gminą Wojciechów | fot. KM PSP w Lublinie

Skupiamy się najpierw na zabezpieczaniu budynków mieszkalnych, potem będziemy robili to samo z budynkami gospodarczymi. Ściągane są też agregaty prądotwórcze żeby zapewnić zasilanie w energię dla budynków” – wyjaśnia kpt. Szacoń.

W tych miejscowościach zostały również pozrywane linie energetyczne, a energia została dla tego obszaru wyłączona. Na miejscu pracują również zespoły pogotowia energetycznego, które będą próbowały odbudować uszkodzone linie.

W wyniku przejścia trąby powietrznej ranny został 70-letni mężczyzna, na którego spadł fragment eternitowego dachu, który się na nim rozbił i zadał mu rany cięte. Został przetransportowany do szpitala.

Na miejscu jest już wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, w drodze jest również wicepremier Beata Szydło. Na miejsce jedzie również premier Mateusz Morawiecki.

Jadę na Lubelszczyznę, gdzie trąba powietrzna dokonała dziś wielu szkód, niszcząc dobytek mieszkańców wsi i miasteczek. W starciu z żywiołem jesteśmy często bezsilni, ale odpowiedzialne państwo nie może zostawić obywateli samych w tak trudnej sytuacji” – napisał na swoim Twitterze.

Szczegóły: Kilkuset żołnierzy pomaga w usuwaniu skutków nawałnic w gminie Wojciechów

Czytaj także: Trąba powietrzna koło Ostrowa Lubelskiego. Z dwóch chlewni zerwało dachy

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.