Kilkuset żołnierzy pomaga w usuwaniu skutków nawałnic w gminie Wojciechów

61038282 810528375998562 7068057714286395392 n
Usuwanie skutków trąby powietrznej w gminie Wojciechów | fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyposażeni w niezbędny sprzęt zostali zaangażowani do pomocy w likwidowaniu skutków nawałnic, które przeszły przez gminę Wojciechów.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, na wniosek wojewody lubelskiego, wydał decyzje o wsparciu służb ratunkowych oraz mieszkańców poszkodowanych w nawałnicy w gminach Wojciechów i Konopnica w powiecie lubelskim.

W trybie alarmowym wezwano żołnierzy i już po około godzinie skompletowano siły i środki do udziału w akcji. O godz. 17.30 na miejscu zdarzenia było już blisko 200 żołnierzy WOT ze sprzętem, gotowych do działania” – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Mateusz Morawiecki z wizytą w gminie Wojciechów | fot. Adam Guz / KPRM

Obecnie na miejscu zdarzenia pracuje blisko 200 żołnierzy OT z batalionu lubelskiego, dęblińskiego oraz samodzielne kompanie lubelskiej brygady, a kolejnych 200 pozostaje w gotowości. Do akcji skierowano tzw. kompanijny moduł zadaniowy w tym, m.in. 12 agregatów prądotwórczych, 3 maszty oświetleniowe oraz 17 samochodów ciężarowych.

Zadaniem żołnierzy będzie współdziałanie ze strażą pożarną i innymi służbami w likwidacji skutków nawałnicy, w tym pomoc w najcięższych pracach, jak usuwanie konarów drzew i udrażnianie dróg” – wyjaśnia kpt. Stanula.

Przypomnijmy, że we wtorek, 21 maja, w godzinach przedpołudniowych na terenie gminy Wojciechów i Konopnica w powiecie lubelskim przeszła trąba powietrzna. Na odcinku 10 km przeszła trąba powietrzna, która zniszczyła dorobek życia wielu mieszkańców.

60559066 810528409331892 3937602579336265728 n
Usuwanie skutków trąby powietrznej w gminie Wojciechów | fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Najbardziej ucierpiały miejscowości Stasin, Palikije, Ignaców i Cyganówka. Uszkodzeniu uległo ponad 120 budynków gospodarczych, mieszkalnych, a także sprzęt gospodarczy. Zerwane zostały linie energetyczne, wiele dróg jest nieprzejezdnych. Przeczytaj więcej – Ogromne straty po przejściu trąby powietrznej. Najgorzej jest w Stasinie i Palikijach [ZDJĘCIA]

Na miejsce był wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, wicepremier Beata Szydło oraz premier Mateusz Morawiecki. Premier uczestniczył w odprawie sztabu kryzysowego w Stasinie. Następnie spotkał się z poszkodowanymi i mieszkańcami gminy, a także oglądał straty wyrządzone przez nawałnicę.

Naszym obowiązkiem, jako wspólnoty jest to, by nie zostawić ludzi w potrzebie, a solidarność jest naszą powinnością” – powiedział szef rządu podczas wizyty na terenach poszkodowanych przez trąbę powietrzną w powiecie lubelskim. I zapewnił, że będzie dodatkowa pomoc rządowa dla wszystkich mieszkańców, którzy ucierpieli wskutek nawałnicy.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.