Wykrycie ognisk odry w naszym kraju zaniepokoiło Polaków. Wiele osób nie pamięta, czy otrzymało szczepienie przeciwko odrze i zastanawia się co zrobić w tej sytuacji.
Odra jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa odry, który wnika do spojówek i górnych dróg oddechowych, gdzie się rozmnaża, a następnie przenika do krwi i zakaża komórki układu limfatycznego. Towarzyszą jej liczne powikłania (w tym ostre zapalenie mózgu), które niestety mogą zakończyć się utratą zdrowia i życia.
Jak uniknąć odry?
Jedyną możliwością uniknięcia zachorowania na odrę jest szczepionka. Szczepionka przeciw odrze występuje jako szczepionka skojarzona, zawierająca żywe, atenuowane (osłabione) wirusy odry, świnki i różyczki (szczepionka popularnie nazywana MMR) lub wirusy odry, świnki, różyczki i ospy wietrznej (szczepionka MMR-V, aktualnie niedostępna).
Podanie tych szczepionek wywołuje odporność przeciw odpowiednio trzem (odrze, śwince i różyczce) lub czterem (odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej) chorobom zakaźnym.
Takie szczepionki podawane są dzieciom w dwóch cyklach/dawkach. Pierwsza jest stosowana w 13-15 miesiącu życia, a następna po ukończeniu 10. roku życia. Szczepionki przeciwko odrze / śwince / różyczce są wykonywane na osobach od 1974 roku. Osoby urodzone przed tą datą nie są zaszczepione przeciwko odrze.
Odra w woj. lubelskim
W województwie lubelskim w ostatnim czasie do szpitali trafiło sześć osób z objawami odry. W czterech przypadkach jest to już potwierdzone laboratoryjnie. Jak informuje sanepid, we wszystkich przypadkach odra wystąpiła u osób, które nie były szczepione. Pięć osób to młodzi obywatele Ukrainy, w wieku od 16 do 18 lat.
Według lubelskiego sanepidu wynika, że w naszym województwie zaszczepionych na odrę jest 96 proc. osób.
Jak sprawdzić, czy jest się zaszczepionym przeciwko odrze?
To, czy zostaliśmy zaszczepieni przeciwko odrze, można sprawdzić w punkcie szczepień (przeważnie jest do ośrodek, w którym znajduje się nasz lekarz rodzinny). Należy jednak pamiętać, że punkty prowadzą tylko karty szczepień osób do 18. roku życia. Po ukończeniu 18. roku życia pacjentowi jest wydawana taka karta szczepień, do której ma dostęp tylko on sam.
Co w takim razie w sytuacji, kiedy zgubiliśmy swoją książeczkę zdrowia wraz z kartą szczepień? Niestety – tego czy byliśmy zaszczepieni nie sprawdzimy już w żadnym miejscu, bo dane takie nie są archiwizowane.
Jedynym sposobem na sprawdzenie, czy byliśmy zaszczepieni na odrę jest badanie laboratoryjne, które możemy wykonać w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie (ul. Pielęgniarek 6). Koszt takiego badania to ok. 30 zł.
Jeśli wynik badania wykaże, że nie posiadamy szczepienia, nic nie stoi na przeszkodzie, by takie szczepienie wykonać mimo swojego wieku.
Czytaj także: Szczepionki na odrę z krótkim terminem ważności? Lubelski sanepid odpowiada
WSSE jest na ul.Pielęgniarek 6
Jak to mozliwe ze 96 % populacji jest wyszczepiona skoro szczepienia sa od 1974 roku????
Antyszczepionkowcy już obsrani?