Szczepionki na odrę z krótkim terminem ważności? Lubelski sanepid odpowiada

IMG 20181106 121113437 1
Szczepionka przeciwko odrze | fot. WSSE w Lublinie

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie odpowiada na medialną nagonkę. Chodzi o terminy ważności szczepionek przeciwko odrze, śwince i różyczce.

„W związku z błędnymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych, dotyczącymi krótkiego terminu ważności szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie informuje, że w chwili obecnej w magazynie szczepionek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie znajduje się preparat szczepionkowy MMR Vax Pro z terminem ważności 31.07.2020 r.

Preparat ten wykorzystywany jest do szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce. Na dzień dzisiejszy w magazynach szczepionek Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych na terenie województwa lubelskiego, preparat ten posiada termin ważności: 31.03.2020 r. oraz 31.07.2020 r.”

– czytamy w komunikacie.

Takie szczepionki podawane są dzieciom w dwóch cyklach/dawkach. Pierwsza jest stosowana w 13-15 miesiącu życia, a następna po ukończeniu 10. roku życia. Szczepionki przeciwko odrze są wykonywane od 1974 roku. Osoby urodzone przed tą datą nie są zaszczepione przeciwko odrze.

Natomiast szczepionka przeciwko odrze / śwince / różyczce jest w Polsce obowiązkowa od 2004 r.

Czytaj więcej: Nie wiesz, czy jesteś zaszczepiony na odrę? Sprawdź, co robić

IMG 20181106 121038079 1
Szczepionka przeciwko odrze | fot. WSSE w Lublinie

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.