Od niedzieli możliwy całkowity lockdown. Doradca premiera ds. epidemii nie pozostawia złudzeń

Profesor Andrzej Horban, doradca premiera ds. Covid-19
Profesor Andrzej Horban, doradca premiera ds. Covid-19

Główny doradca premiera ds. epidemii prof. Andrzej Horban ostrzega, że jeśli w środę lub czwartek zbliżymy się do dziennej liczby 30 tys. zakażeń, to od niedzieli w całej Polsce będzie obowiązywał całkowity lockdown.

Całkowity lockdown w Polsce

Prof. Andrzej Horban był w poniedziałek gościem programu w Polsat News. Zapytano go o szczyt trzeciej fali koronawirusa w Polsce.

„Trudno jest precyzyjnie powiedzieć, kiedy to będzie. To zależy to od wielu czynników, w tym m.in. od liczby osób zaszczepionych, przestrzegania zasad sanitarnych bezpieczeństwa, wydolności służby zdrowia i od pogody” – powiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. epidemii.

„Myślę, że koniec kwietnia, początek maja – już sytuacja zacznie być znacznie lepsza. Pod koniec maja będziemy kierować się w kierunku normalności. Musimy więc przetrwać ok. dwóch miesięcy” – powiedział prof. Horban.

Pytany o wprowadzenie w Polsce całkowitego lockdownu powiedział, że „decyzja może być w tym tygodniu lub w przyszłym. Jesteśmy bardzo bliscy całkowitego zamknięcia” – zaznaczył. Jak dodał, „zaczynamy na ten temat bardzo poważnie rozmawiać”.

Na pytanie, czy od niedzieli może być wszystko w Polsce zamknięte, główny doradca premiera ds. Covid-19 powiedział, że „bardzo możliwe, że jeżeli już w czwartek, czy w środę – będziemy zbliżali się do liczby 30 tys. wyraźnie ją przekraczając, to będzie już nie tylko potencjalny scenariusz, ale realny”.

Wskazał, że „jeżeli będzie całkowity lockdown, to kościoły będą prawdopodobnie zamknięte”. „Tutaj już nie ma zabawy. Walczymy o ludzkie życie, a nie o różnego rodzaju przyjemności” – powiedział prof. Horban.

Aktualizacja:
Nieoficjalnie. Nowe limity osób w sklepach i kościołach, święta Wielkanocne tylko w gronie najbliższych

Źródło: Polsat, PAP

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.