Od lipca koniec darmowej komunikacji dla Ukraińców. Czy posypią się mandaty?

Trolejbus MPK Lublin
Trolejbus MPK Lublin | fot. Dominik Wąsik

Lublin rezygnuje z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy. Od 1 lipca z przejazdów obywatele Ukrainy będą mogli korzystać na takiej samej zasadzie jak inni pasażerowie — będą obowiązywać ich bilety.

Koniec darmowych przejazdów dla Ukraińców

Od 1 lipca obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego przekroczyli granicę z Polską, nie będą już jeździli za darmo komunikacją miejską w Lublinie. Wraz z końcem czerwca kończy się obowiązująca dotychczas ulga, która była finansowana ze środków przekazanych Lublinowi przez miasta partnerskie. Przekazana kwota pozwoliła na sfinansowanie bezpłatnych przejazdów dla Ukraińców przez dwa miesiące.

Zobacz także: Bezpłatna komunikacja miejska dla uchodźców z Ukrainy nie będzie już finansowana z miejskiego budżetu

„Na czas wakacji zawieszamy możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla obywateli Ukrainy. Zasadność ewentualnego przywrócenia tego rozwiązania ponownie przeanalizujemy przed nowym rokiem szkolnym, w zależności od rozwoju sytuacji w Ukrainie, oraz dostępności środków zewnętrznych na pokrycie jego kosztów” – mówi Katarzyna Duma z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Od 1 lipca z przejazdów ulgowych/bezpłatnych obywatele Ukrainy mogą korzystać na takiej samej zasadzie jak inni obcokrajowcy lub polscy obywatele. Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych posiadają obecnie, m.in.: dzieci do ukończenia 7. roku życia, uczniowie szkół podstawowych, dzieci i młodzież ze stwierdzoną niepełnosprawnością, nie dłużej niż do ukończenia 16. roku życia, oraz osoby, które ukończyły 65. rok życia.

Decyzje o rezygnacji z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla obywateli Ukrainy podjęły już największe miasta Unii Metropolii Polskich, w tym Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Bydgoszcz.

Od lipca obywatele Ukrainy będą musieli też ponosić opłaty za parkowanie aut w strefie płatnego parkowania.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.