Nowe obostrzenia. Zamknięte sklepy meblowe i budowlane, nowe limity osób

ikea lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

W sobotę 27 marca weszły w życie nowe obostrzenia. Zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Obowiązują też nowe limity osób w sklepach i kościołach.

Nowe obostrzenia 27 marca – 9 kwietnia

Nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia. W tym czasie duże sklepy meblowe (IKEA, JYSK, Agata Meble) i budowlane (OBI, Leroy Merlin, Castorama, Bricoman, Praktiker, Mrówka) są zamknięte.

Jedynym rozwiązaniem jest zamówienie towaru przez Internet. Zakupy można zamówić z dostawą do domu, paczkomatu, ale w wielu wypadkach można też skorzystać z punktów odbioru zlokalizowanych w i przy zamkniętych marketach meblowych i budowlanych.

Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Wprowadzono też zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.

W sklepach, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego. Nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Działalność obiektów sportowych została ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Od poniedziałku 29 marca zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został przedłużony do 11 kwietnia.

Od soboty 27 marca obowiązuje nie tylko zakaz organizowania, ale także udziału w zgromadzeniach „w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju”. Każdy, kto weźmie udział w jakimkolwiek zgromadzeniu, może zostać ukarany.

ZOBACZ TAKŻE:
Policja: „W sposób priorytetowy będziemy pilnować przestrzegania obostrzeń”

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria

Hurtownie i składy budowlane Bricoman od 27 marca dostępne wyłącznie dla przedsiębiorców

Bricoman informuje, iż w związku z nowym Rozporządzeniem Rady Ministrów związanym z zapobieganiem rozprzestrzeniania pandemii obowiązującym od 27 marca, hurtownie i składy budowlane sieci Bricoman będą dostępne wyłącznie dla przedsiębiorców.

„Sprzedaż hurtowa w hurtowniach i składach budowlanych dla przedsiębiorców będzie realizowana wyłącznie na fakturę VAT. Aby przedsiębiorca mógł zrealizować zamówienie na terenie hurtowni lub składu budowlanego konieczne będzie posiadanie karty VIP, którą dysponuje wielu klientów sieci Bricoman” – informuje biuro prasowe Bricoman.

„Przedsiębiorcy nie posiadający jeszcze karty VIP będą mogli ją założyć w wyznaczonych do tego celu punktach obsługi przedsiębiorców, zlokalizowanych na zewnątrz placówek handlowych Bricoman” – czytamy w komunikacie.

„Zamówienia realizowane za pośrednictwem Internetu i telefonu będą możliwe dla wszystkich klientów, w tym detalicznych, na dotychczasowych zasadach. Sprzedaż hurtowa dla przedsiębiorców na terenie hurtowni i składów budowlanych będzie kontynuowana w warunkach reżimu sanitarnego” – czytamy.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.