Od 22 czerwca na ulice Lublina wyjedzie mniej autobusów, dłużej też na nie poczekamy. Potężne cięcia w wakacyjnych rozkładach jazdy

Pasażerowie na przystanku oczekujący na autobus
Pasażerowie na przystanku oczekujący na autobus | fot. Dominik Wąsik

Od soboty do końca wakacji zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Lublinie. I te same problemy pasażerów, którzy nie wyjeżdżają na wakacje z Lublina, ale zostają w mieście i muszą dojechać do pracy. Szybko, a z tym może być problem. ZTM argumentuje, że rozpoczynają się wakacje, co oznacza, że przez najbliższe dwa miesiące w Lublinie będzie znacznie mniej pasażerów.

Cięcia w komunikacji miejskiej w Lublinie na wakacje

Wiadomości o wakacyjnych cięciach rozkładów jazdy, które Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza od soboty, 22 czerwca, dotarły już do wielu pasażerów i mocno ich rozzłościły. Co prawda, rozkładów jeszcze nie ma stronie ZTM-u, ale od kilku dni wiszą się w gablotach z rozkładami na przystankach.

Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy zmiany wakacyjnymi urlopami mieszkańców, twierdząc, że zmniejszają częstotliwość na czas wakacji nie tylko ze względu na brak studentów, ale również mieszkańców Lublina, którzy wyjeżdżają na urlop.

„Zmiany w rozkładach na okres wakacji są wprowadzane co roku, jest to procedura wdrażana w wielu miastach w Polsce, a Lublin nie jest wyjątkiem. Nowy rozkład jazdy bazuje na rozkładach wakacyjnych obowiązujących w ubiegłym roku” – mówi Monika Fisz, rzecznik prasowy ZTM Lublin.

Wielu pasażerów podkreśla, że zmniejszone potrzeby przewozowe w okresie wakacji to mit. Pasażerowie zwracają uwagę, że pracownicy mają ten sam problem, co roku: jak dojechać do pracy komunikacją miejską podczas wakacji? Cięcia w rozkładzie sprawiają, że coraz więcej osób wybiera samochody.

Lublin. Zmiany w rozkładach jazdy od 22 czerwca

„W dzień powszedni obowiązywał będzie rozkład wakacyjny, czyli lekko zmodyfikowany w stosunku do rozkładu obowiązującego w roku szkolnym, uwzględniający zmniejszony popyt z uwagi na wakacje, urlopy, przerwy w nauce, ale zapewniający dojazd do zakładów pracy i dostosowany do przewidywanych na najbliższy czas potrzeb na komunikację miejską. Rozkład obowiązujący w soboty i dni świąteczne pozostaje bez zmian z uwzględnieniem sezonu letniego tj. wzmocnienie obsługi Zalewu Zemborzyckiego” – wyjaśnia Monika Fisz.

ZTM zapewnia, iż będzie stale monitorował sytuację w komunikacji miejskiej i w razie potrzeby wprowadzał wymagane zmiany. Jak nas poinformowano, w wakacyjnym rozkładzie zapewniono taką samą liczbę pojazdów w ruchu co podczas ubiegłorocznych wakacji, natomiast realizowana będzie większa liczba wozokilometrów – dziennie o około 1 tys. km więcej w stosunku do poprzedniego roku, co przełoży się na dodatkowe 50 tys. wozokilometrów w okresie wakacyjnym.

Wzmocnienie obsługi Zalewu Zemborzyckiego

 • Linie: 1, 21, 37 – w soboty, niedziele i dni świąteczne wybrane kursy skierowane do pętli Dąbrowa,
 • Linia 6 – w soboty, w niedziele i dni świąteczne wybrane kursy wydłużone do pętli Żeglarska,
 • Linia 8 – zwiększenie liczby kursów w soboty, niedziele i dni świąteczne,
 • Linia 15 – przez cały tydzień wybrane kursy skierowane do pętli Dąbrowa.

Komunikacja nocna bez zmian

W okresie wakacyjnym linie nocne N1, N2 i N3 będą kursowały tak jak obecnie, czyli dwa razy w tygodniu (noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę) z częstotliwością co 60 minut.

Mniej kursów, zawieszone linie, dłuższe czekanie

 • Główne linie komunikacyjne takie jak: 6, 17, 18, 26, 31, 39, 57, 150, 151, 156, 158, 159, 160 będą kursowały w dzień powszedni w godzinach 6:30 – 16:30 co 24 minuty,
 • Linie 74 i 155 będą kursować w godzinach szczytu co 24-25 minut,
 • Linie 2, 3, 7, 13, 14, 15, 29, 32, 34, 40, 55, 153 będą kursować w godzinach szczytu co 30 minut,
 • Zmniejszenie liczby kursów w dzień powszedni nastąpi również na liniach: 1, 4, 5, 8, 11, 12, 16, 20, 21, 25, 38, 42, 44, 45, 154, 161,
 • Zawieszeniu ulega linia nr 912,
 • Na okres wakacji zawieszeniu ulega funkcjonowanie linii nr 301, 302 i 303 (funkcjonowanie linii o charakterze przyspieszonym zostanie przywrócone po wakacjach),
 • Zawieszeniu ulega funkcjonowanie linii DL.

Nowy przystanek

W miejscowości Motycz będą zlokalizowane dwa nowe przystanki Motycz – Gawidzielówka NŻ 01 i 02. Ich obsługą zajmie się linia nr 85.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. To jak się spóźnię z raz do pracy z racji ułożonego rozkładu i opóźnień jak zwykle autobusu to będzie zmuszony jechać taksówka a fakturę wezmę na ZTM.
  Może jak wpłynie więcej takich faktor do zapłaty to będą wiedzieć że ludzie jednak pracują w wakacje bez zmian.
  To chociaż skierujcie 153 od 15:30 do 21:00 do przystanku Chłodnia na Mełgiewska.
  Bo przy normalnej rocie autobusów nie ma czym szczególnie po 18 wyjechać z tego zadupia.