Od 12 stycznia mieszkańcy Lublina zapłacą więcej za wodę i ścieki. Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę MPWiK

Woda w kranie
Woda w kranie | fot. Adobe Stock

Nowe stawki opłat za wodę i ścieki w Lublinie będą obowiązywać przez trzy najbliższe lata. Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Podwyżki zaczną obowiązywać już 12 stycznia 2024 r.

Nowe taryfy za wodę i ścieki w Lublinie 2024

Odpowiedzialność za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków ponoszą samorządy. Ceny za te usługi proponują przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne (w przypadku Lublina jest to spółka MPWiK), a Wody Polskie, jako regulator, analizują zasadność proponowanych stawek.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji już w ubiegłym roku złożyło do Wód Polskich wnioski o zatwierdzenie nowych stawek opłat za wodę i ścieki. Pod koniec grudnia Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie wydał decyzję o skróceniu okresu obowiązywania taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków zatwierdzonych i zatwierdzeniu nowych na okres 3 kolejnych lat.

Dziś mieszkańcy Lublina płacą za wodę i ścieki łącznie 9,82 zł za metr sześcienny. Od 12 stycznia 2024 r. ta kwota wyniesie już 11,28 zł i będzie obowiązywać tylko przez pierwszy rok. Od 2025 r. opłata za wodę i ścieki urośnie do 11,68 zł, a od 2026 r. do 11,73 zł. Wszystkie podane kwoty są brutto, czyli z podatkiem.

MPWiK przygotował nową taryfę na podstawie wzrostu ceny odbioru i zagospodarowania odwodnionych osadów ściekowych oraz ceny zakupu energii elektrycznej.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.