Obrona budynku – szkolenie Terytorialsów w terenie zurbanizowanym [ZDJĘCIA]

czarna taktyka
Fot. 2LBOT

Przygotowanie i prowadzenie obrony budynku to główny temat kursu doskonalącego lubelskich Terytorialsów, który odbył się w Szczuczkach w gminie Wojciechów. Zakres szkolenia wpisuje się w charakter działań żołnierzy WOT, których misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

czarna taktyka
Fot. 2LBOT

Jaki teren jest najczęstszym polem walki współczesnych konfliktów

Teren zurbanizowany jest najczęstszym polem walki współczesnych konfliktów, dlatego żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej regularnie uczestniczą w szkoleniach w mieście. Doskonalą umiejętności takie, jak rozpoznanie terenu i obiektu pod kątem zagrożenia, planowanie oraz realizację obrony.

czarna taktyka
Fot. 2LBOT

Gdzie odbył się kurs instruktorsko-metodyczny

W czterodniowym kursie instruktorsko-metodycznym, który odbył się na terenie opuszczonego budynku szkoły w Szczuczkach (gmina Wojciechów), udział wzięła kadra dowódcza na szczeblu plutonu i sekcji 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty. Terytorialsi doskonalili swoje umiejętności dowódcze pod okiem doświadczonych instruktorów z Mobilnego Zespołu Szkoleniowego.

czarna taktyka
Fot. 2LBOT

Jakie były główne zagadnienia ćwiczeń

Głównymi zagadnieniami ćwiczeń były: analiza taktyczna terenu zabudowanego, planowanie i sposoby podejścia, wchodzenie do budynku oraz przygotowanie budynku do obrony z wykorzystaniem środków podręcznych, co wymagało od ćwiczących wszechstronności i pomysłowości. Ponadto żołnierze ćwiczyli sposoby oczyszczania terenu i obiektu z materiałów wybuchowych, przeszukiwanie i oznaczanie pomieszczeń, przygotowanie stanowisk ogniowych, maskowanie, przygotowanie punktu medycznego oraz drogi ewakuacji z terenu obrony, a także rozpoznanie i zabezpieczenie dróg podejścia do bronionego budynku.

czarna taktyka
Fot. 2LBOT

Egzamin końcowy szkolenia

Podczas egzaminu końcowego podsumowującego szkolenie, żołnierze musieli wykazać się takimi umiejętnościami, jak: rozwinięcie ubezpieczeń na czas prac przygotowawczych, stworzenie systemu ognia, budowę stanowisk ogniowych i zabezpieczenie inżynieryjne dróg podejścia do budynku, a także organizację zaplecza logistycznego i systemu komunikacji.

czarna taktyka
Fot. 2LBOT

Charakter działań żołnierzy WOT

Zakres szkolenia wpisuje się w charakter działań żołnierzy WOT, których misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Zadaniem Terytorialsów jest również, m.in. zapewnienie ochrony i obrony mienia państwowego, w tym tzw. infrastruktury krytycznej. Dlatego elementy prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym są jednym ze składowych wyszkolenia żołnierzy obrony terytorialnej, a każdy batalion lekkiej piechoty WOT ma pododdziały przeznaczone właśnie do działań miejskich.

czarna taktyka
Fot. 2LBOT

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.