Przygotowanie i prowadzenie obrony budynku to główny temat kursu doskonalącego lubelskich Terytorialsów, który odbył się w Szczuczkach w gminie Wojciechów. Zakres szkolenia wpisuje się w charakter działań żołnierzy WOT, których misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.
Jaki teren jest najczęstszym polem walki współczesnych konfliktów
Teren zurbanizowany jest najczęstszym polem walki współczesnych konfliktów, dlatego żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej regularnie uczestniczą w szkoleniach w mieście. Doskonalą umiejętności takie, jak rozpoznanie terenu i obiektu pod kątem zagrożenia, planowanie oraz realizację obrony.
Gdzie odbył się kurs instruktorsko-metodyczny
W czterodniowym kursie instruktorsko-metodycznym, który odbył się na terenie opuszczonego budynku szkoły w Szczuczkach (gmina Wojciechów), udział wzięła kadra dowódcza na szczeblu plutonu i sekcji 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty. Terytorialsi doskonalili swoje umiejętności dowódcze pod okiem doświadczonych instruktorów z Mobilnego Zespołu Szkoleniowego.
Jakie były główne zagadnienia ćwiczeń
Głównymi zagadnieniami ćwiczeń były: analiza taktyczna terenu zabudowanego, planowanie i sposoby podejścia, wchodzenie do budynku oraz przygotowanie budynku do obrony z wykorzystaniem środków podręcznych, co wymagało od ćwiczących wszechstronności i pomysłowości. Ponadto żołnierze ćwiczyli sposoby oczyszczania terenu i obiektu z materiałów wybuchowych, przeszukiwanie i oznaczanie pomieszczeń, przygotowanie stanowisk ogniowych, maskowanie, przygotowanie punktu medycznego oraz drogi ewakuacji z terenu obrony, a także rozpoznanie i zabezpieczenie dróg podejścia do bronionego budynku.
Egzamin końcowy szkolenia
Podczas egzaminu końcowego podsumowującego szkolenie, żołnierze musieli wykazać się takimi umiejętnościami, jak: rozwinięcie ubezpieczeń na czas prac przygotowawczych, stworzenie systemu ognia, budowę stanowisk ogniowych i zabezpieczenie inżynieryjne dróg podejścia do budynku, a także organizację zaplecza logistycznego i systemu komunikacji.
Charakter działań żołnierzy WOT
Zakres szkolenia wpisuje się w charakter działań żołnierzy WOT, których misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Zadaniem Terytorialsów jest również, m.in. zapewnienie ochrony i obrony mienia państwowego, w tym tzw. infrastruktury krytycznej. Dlatego elementy prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym są jednym ze składowych wyszkolenia żołnierzy obrony terytorialnej, a każdy batalion lekkiej piechoty WOT ma pododdziały przeznaczone właśnie do działań miejskich.
Dodaj swój komentarz