Obostrzenia od dziś. Zamknięte dyskoteki, nowe limity w restauracjach, hotelach i kościołach

Zakupy w maseczce
Zakupy w maseczce | fot. shutterstock

Od dziś w Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Obłożenie hoteli, restauracji, obiektów sportowych i kin zostaje zmniejszone do 30 procent. Do 31 stycznia 2022 r. zamknięte będą dyskoteki.

Obostrzenia od 15 grudnia

Od środy, 15 grudnia obowiązują w Polsce nowe obostrzenia. Zakładają one obniżenie do 30 procent limitów obłożenia między innymi w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach (obecnie to maks. 50 proc. obłożenia lokalu).

Co więcej, odległości między stolikami w lokalach gastronomicznych muszą wynosić 1,5 metra, “chyba, że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m”. Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Do 31 stycznia 2022 r. zamknięte mają być dyskoteki i lokale udostępniające miejsce do tańczenia. Wyjątkiem są taneczne kluby sportowe, które mogą nadal funkcjonować. Dyskoteki i kluby będą mogły się otworzyć 31 grudnia i 1 stycznia. Rząd dopuszcza otwarcie tych miejsc w sylwestra z limitem 100 osób. Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Tekst przekreślony, ponieważ zapis nie znalazł się w obecnym rozporządzeniu. Rząd zapowiedział nowelizację rozporządzenia, która dopuści działanie klubów i dyskotek w noc sylwestrową.

Do powyższych limitów nie zaliczają się osoby posiadające certyfikat covidowy, czyli zaszczepione przeciw Covid-19. Weryfikacja swoich klientów leży w rękach przedsiębiorstw, jednak nie mogą oni wprost wymagać okazania unijnego cyfrowego zaświadczenia Covid – nadal dana osoba będzie mogła odmówić pokazania dokumentu.

Rząd wycofał się z wprowadzenia w środkach komunikacji zbiorowej limitu pasażerów do 75 proc. miejsc. Więcej: Rząd wycofuje się z wprowadzenia od 15 grudnia limitu pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej

Lista nowych obostrzeń obowiązujących od 15 grudnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r.

  • Zmniejszenie limitu udostępnionych pokoi w hotelach do 30 proc. (do limitu nie wliczają się osoby niezaszczepione);
  • Zmniejszenie limitu w restauracjach i barach do 30 proc. miejsc (do limitu nie wliczają się osoby niezaszczepione);
  • Zmniejszenie limitu w kinach i teatrach do 30 proc. miejsc (do limitu nie wliczają się osoby niezaszczepione);
  • Zmniejszenie limitu osób w obiektach sportowych (baseny, aquaparki) do 30 proc. (do limitu nie wliczają się osoby niezaszczepione);
  • Zmniejszenie limit w kościołach do 30 proc. miejsc (do limitu nie wliczają się osoby niezaszczepione);
  • Zamknięcie klubów, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia;
  • Obowiązkowa kwarantanna dla osób przylatujące do Polski spoza strefy Schengen (wyjątek okazanie negatywnego testu na Covid-19, wykonanego nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy);

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.