Nowy regulamin Facebook. Jeśli użyjesz tych słów możesz zostać zablokowany

facebook
Zdjęcie ilustracyjne

Facebook wprowadza nowy regulamin, który trzeba zaakceptować do 25 maja. W regulaminie jest lista słów, których od tej pory na Facebooku nie można używać. Ich użycie może grozić blokadą konta.

Facebook zmienia swój regulamin. Wszystko z powodu nowych przepisów Unii Europejskiej, dotyczących ochrony danych osobowych RODO. Zmiana regulaminu jest skutkiem afery, która miała miejsce kilka tygodni temu.

Wtedy wyszło na jaw, że wiadomości wysyłane przez użytkowników Facebook’a są inwigilowane. Ponadto z Facebooka wyciekły prywatne dane nawet 2,7 mln użytkowników!

Po wycieku tych informacji użytkownicy masowo zaczęli usuwać swoje konta na serwisie społecznościowym.

Nowy regulamin Facebook

Mark Zuckerberg, właściciel Facebook’a żeby zapewnić prywatność swoim użytkownikom zaktualizował swój regulamin. Nowy dokumenty składa się z aż 26 stron i są w nim zawarte zasady korzystania z Facebook’a.

Nowy regulamin Facebooka wchodzi w życie w środę 25 kwietnia 2018 roku. Jeśli chcemy korzystać dalej z naszego konta na Facebook’u musimy go zaakceptować. Jeżeli tego nie zrobimy, nasze konto może zostać zablokowane.

Jakich określeń nie będzie można używać?

W jednym z rozdziałów nowego regulaminu, zatytułowanym “Propagowanie nienawiści” Facebook dokładnie określa, jakie słowa uznaje od tej pory za absolutnie zakazane. Jako uzasadnienie portal podaje, że nie zezwala na treści propagujące nienawiść, ponieważ “tworzą one atmosferę strachu i wykluczenia, a w niektórych przypadkach mogą zachęcać do prawdziwej przemocy”.

“Jako treści propagujące nienawiść rozumiemy wypowiedzi bezpośrednio atakujące inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak rasa, pochodzenie, narodowość, wyznanie, orientacja seksualna, płeć, tożsamość płciowa, poważna niepełnosprawność lub choroba. Stosujemy także pewne środki ochronne względem statusu imigracyjnego. Przez atak rozumiemy treści namawiające do przemocy lub odczłowieczające inne osoby, sugerujące ich niższość lub wzywające do ich wykluczania lub segregacji” – czytamy w nowym regulaminie Facebooka.

Tych słów na Facebooku już nie użyjesz

Nie wolno będzie publikować następujących treści, atakujących innych ze względu na rasę, pochodzenie, wyznanie, orientację seksualną, choroby czy, jak to określił serwis, ułomności.

Są to m.in.

– wyrazy sugerujące ułomność fizyczną, na przykład: „zdeformowany”, „niedorozwinięty”, „odrażający” lub „brzydki”

– wyrazy sugerujące ułomność psychiczną, na przykład: „opóźniony w rozwoju”, „kretyn”, „niskie IQ”, „głupi” lub „idiota”

– wyrazy sugerujące ułomność moralną, na przykład: „puszczalska”, „oszust”, „skąpiec”, „na krzywy ryj”

– treści wyrażające pogardę, na przykład: „Nienawidzę…”, „Nie lubię…”, „X są najgorsi”

– treści wyrażające obrzydzenie, na przykład: „Ohyda”, „Paskudztwo”, „Obrzydlistwo”

Oprócz tego Facebook zapowiedział też m.in. walkę z nagością i pornografią oraz treściami drastycznymi i przedstawiającymi przemoc.

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Naj lepszym wyjściem z sytuacji jest całkowite zakazanie użytkowania FB ;znikną wszystkie Kłopoty ,wojny , imigranci ,wulgarny język , ludzie przestaną jeść pasztetówkę i parówki największą obrzydliwość wyprodukowaną przez człowieka a naj ważniejsze że ustanie ocieplanie klimatu i pocenie nóg

  2. Ja już dawno zablokowałem fb po prostu go usunąłem ze swojego życia 🙂 Jestem wolnym człowiekiem.

  3. Czyli będzie świat idealny i piękny w fejsbuku. Dobrze że nigdy nie miałem konta tam. Nie kierowałem się zasadą „zryjmy gówno miliony much nie mogą się mylić”

  4. A czemu w tym zestawieniu nie ma słów okreslających np wagę takich jak ” gruby”, „grubas”, „tłuścioch”, czy „spaślak” też są obraźliwe i nawiązują do niezdrowego trybu życia które jest wyborem takim jak np „homoseksualizm” a tez mogą urazic te słowa ludzi z nadwagą takich np jak ja…