Nowy program „200 plus” na przyjaciela gołębia!

dokarmianie gołębia
fot. Ksu_FF Pixabay

Włodarze miasta Lublin wyszli z propozycją zadbania o miejskie ptaki. Głosem większości radnych od 1 maja zacznie obowiązywać nowy program „200 plus na gołębie miejskie”. Jest to świetna informacja dla każdego mieszkańca, ponieważ środki będą rozdysponowywane w oparciu o częstotliwość dokarmiania miejskich ptaków. Eksperci za pośrednictwem miejskiego monitoringu, wytypują aktywnych działaczy, którzy będą mogli liczyć na dodatkowe dotacje w wysokości 200 zł miesięcznie.

Założenia programu

Dla nieformalnych właścicieli gołębi miejskich jest to nie lada pomoc w dbaniu o kondycje i dobry nastrój tych ptaków. Jest to kolejna inicjatywa władz miejskich, która ma na celu poprawę warunków życia zwierząt. Polska od lat boryka się z problemem licznych populacji dzikich gołębi, które zamieszkują miasta i stwarzają wiele problemów zdrowotnych oraz estetycznych. Program został opracowany wraz z ekspertami ds. ochrony zwierząt i jest odpowiedzią na potrzeby miłośników gołębi.

Korzyści z wprowadzenia programu

Opinia publiczna widzi tutaj dwojaką korzyść. Mniej obsranych samochodów – bo gołębie będą kłębić się w miejscach obfitujących w pokarm. Co znacznie ograniczy ich mobilność i potrzebę latania za jedzeniem.
Kontakt z tymi ptakami w głównej mierze odbywać się będzie przez wcześniej wyszkolonych miłośników – profesjonalnych dokarmiaczy, co zmniejszy ryzyko przeniesienia choroby na osobę niewykwalifikowaną w obyciu z tymi zwierzętami.

Cel główny programu 200 plus na gołębia

Jego celem jest nie tylko zapewnienie godnych warunków życia ptakom, ale także edukacja społeczeństwa na temat odpowiedzialnej hodowli i opieki nad tymi pięknymi ptakami. Dlatego też, poza grantem finansowym, w ramach programu przewidziane są szkolenia dla samozwańczych właścicieli gołębi, podczas których będą mogli dowiedzieć się więcej na temat ich zachowań, wymagań żywieniowych, a także sposobów na zapobieganie chorobom.

Kto może starać się o grant

Program „200 plus na gołębie” przyznawany jest nieformalnym właścicielom miastowych gołębi, którzy dbają o swoje ptaki i zapewniają im odpowiednie warunki. Właściciele, którzy chcą skorzystać z programu, muszą udowodnić, że ich ptaki są regularnie karmione, mają dostęp do świeżej wody oraz są utrzymywane w czystości. Grant może być przeznaczony na zakup karmy, budowę nowych budek, a także na koszty leczenia i szczepień.

Co o programie mówią mieszkańcy?

Program „200 plus na gołębie” spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców. Według nich grant pomoże w poprawie warunków życia tych ptaków oraz zachęci do bardziej odpowiedzialnego podejścia do ich hodowli. Jednak niektórzy krytycy uważają, że to nic nie zmieni, a parapety i balkony dalej będą bombardowane odchodami. Poczekamy, zobaczymy, mówią co niektórzy, studząc entuzjazm – oby, żyło się nam lepiej w pięknym Lublinie.

Program „200 plus na gołębie” jest krokiem w dobrą stronę w kierunku poprawy warunków życia zwierząt w Polsce. Tym samym, Polska dołącza do grona krajów, które coraz bardziej zwracają uwagę na dobrostan zwierząt oraz potrzebę edukacji społeczeństwa w tym zakresie.

Studzimy wasz entuzjazm. Program 200 plus na gołębia to forma Prima Aprilisowego żartu, chociaż Lublin to miasto inspiracji i kto wie, co się wydarzy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Te miasto to jedno wielkie prima aprilis, zarobki jedne z najniższych w kraju.

  2. Sąsiedzi karmią gołębie, ja mieszkam na ostatnim piętrze. Gołębie na dachu czekają na jedzenie. Ja mam balkon i parapety zabrudzone. Kwiaty na balkonie wydziobane i zdeptane, co kilka dni próbują robić gniazda. Gołębie są dzikie i powinny mieszkać w lesie lub na polu