Nowy dworzec autobusowy gotowy w 60 proc. W poniedziałek otwarcie ulic w rejonie Targów Lublin

Budowa dworca metropolitalnego
Budowa dworca metropolitalnego | fot. Miasto Lublin

Roboty budowlane nowego dworca autobusowego przebiegają zgodnie z harmonogramem i osiągnęły już poziom 60 procent zaawansowania. W poniedziałek kierowcy pojadą nowo wybudowanymi odcinkami ulic w rejonie Targów Lublin.

Postęp prac na budowie dworca autobusowego w Lublinie

W budynku dworca zakończono już prace przy budowie konstrukcji betonowych i stalowych. Na części nieużytkowej dachu wykonano izolację z membrany z warstwą styropianu oraz instalację odwadniającą, natomiast w części użytkowej trwa wykonywanie szalunków i zbrojenia płyty. Zamontowano również 11 z 30 donic do sadzenia drzew na dachu.

Dach dworca metropolitalnego
Dach dworca metropolitalnego | fot. Miasto Lublin

W garażach podziemnych trwa montaż instalacji wewnętrznych, drzwi, realizowane są prace wykończeniowe ścian, wykonano posadzki oraz 80 proc. izolacji stropu, a w budynku kładzione są instalacje wewnętrzne oraz wykonywane konstrukcje pod fasady aluminiowe.

Zamontowano pompy ciepła oraz trwa montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu peronów. Stan zaawansowania tych prac to 60 proc. Na podobnym poziomie zrealizowane są prace przy budowie dróg manewrowych i stanowisk odjazdowych. Wykończono 18 z 43 stanowisk oraz wykonano ponad połowę dróg manewrowych do warstwy wiążącej.

Dworzec metropolitalny - perony
Dworzec metropolitalny – perony | fot. Miasto Lublin

W przypadku robót drogowych, ich zaawansowanie jest różne w zależności od ulicy. Przy ul. 1 Maja aktualnie trwają roboty brukarskie oraz wykończeniowe, których zaawansowanie wynosi ok. 85 proc. Z kolei na ul. Młyńskiej pozostało położenie warstwy ścieralnej nawierzchni oraz budowa ścieżki rowerowej. Na ul. Pocztowej wykonano 95 proc. robót.

Przy ul. Dworcowej pozostały prace dotyczące uzbrojenia podziemnego, ul. Gazowej – położenie warstwy ścieralnej oraz budowa części chodnika. Ustawiono tam wszystkie słupy do trakcji trolejbusowej oraz zamontowano ponad połowę torów jezdnych. Na słupach trakcyjnych i słupach oświetleniowych są montowane oprawy oświetleniowe, których odpalenie planowane jest na pierwszą połowę października.

Na łączniku ulic Młyńskiej i Gazowej położono warstwę wiążącą i pozostało ułożenie ścieralnej. Z kolei na placu Dworcowym rozpoczęto prace przy układaniu podbudowy oraz wykonano uzbrojenia podziemne. Zakończyły się roboty na ul. Krochmalnej wraz z parkingami. Powstał tam również budynek socjalno-techniczny. Wykonawca czeka na dostawę rozdzielnic do stacji TRAFO.

Parkingi dla autobusów i busów na ul. Krochmalnej
Parkingi dla autobusów i busów na ul. Krochmalnej | fot. Miasto Lublin

Utrudnienia na rondzie Sportowców

Na drugą połowę września planowane jest układanie warstwy ścieralnej na rondzie Sportowców oraz ul. Gazowej, Młyńskiej, Krochmalnej i Stadionowej, co będzie wiązało się z utrudnieniami w dojeździe do dworca – ruch zostanie skierowany wiaduktem z ul. Lubelskiego Lipca ’80.

Rondo Sportowców przy dworcu metropolitalnym
Rondo Sportowców przy dworcu metropolitalnym | fot. Miasto Lublin

Otwarcie ulic w rejonie Targów Lublin

W poniedziałek (19 września) o godz. 10.00 zostaną udostępnione do ruchu rondo przy Targach Lublin oraz drogi dojazdowe do ul. Dworcowej od strony ul. Lubelskiego Lipca ’80 wraz z wiaduktem i od strony al. Piłsudskiego, łącznie z przyległymi ciągami pieszo-rowerowymi.

Zjazd z ul. Lubelskiego Lipca '80 do ul. Dworcowej
Zjazd z ul. Lubelskiego Lipca ’80 do ul. Dworcowej | fot. Dominik Wąsik

Prace przy budowie Dworca Metropolitalnego i przebudowie układu drogowego w jego rejonie rozpoczęły się z końcem stycznia 2021 r. Na budowie aktualnie pracuje około 250 drogowców i około 80 jednostek sprzętowych. Wartość wykonanych do tej pory prac wynosi ponad 170 mln zł, a zaawansowanie robót na całej inwestycji to około 60 proc. Termin zakończenia robót budowlanych upływa 28 lutego 2023 r.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.